ERR-i uudisteportaali artikleid saab nüüd ka kuulata

ERR.ee uudistel on nüüd ka kuulamisvõimalus.
ERR.ee uudistel on nüüd ka kuulamisvõimalus. Autor/allikas: ERR

Eesti Rahvusringhäälingu eestikeelsete veebiuudiste tekste saab alates 12. oktoobrist ka kuulata.

ERR.ee artiklite juurde on lisandunud märge "Kuula artiklit", millele klõpsates loetakse kirjalik tekst ette kõnes. Uus "tekstist kõneks" lahendus võeti kasutusele uudissisule ligipääsetavuse parandamiseks – teksti kuulamine toetab nii vaegnägijaid kui ka neid inimesi, kes mingil põhjusel ei saa või ei soovi artikleid tekstina lugeda.

Lisavõimalus uudiste sisu tarbimiseks käivitus ERR.ee portaalis 12. oktoobril ja kuulamisvõimalus lisandub esialgu kõikidele uutele eestikeelsetele artiklitele, sh teemaportaalides avaldatud sisule teadusartiklitest kultuuriuudisteni. Aja jooksul lisandub kuulamisvõimalus ka varem ilmunud artiklitele.

Lahendus tugineb Tartu Ülikooli keeletehnoloogia uurimisrühma poolt välja arendatud eestikeelse närvivõrkudel põhineva kõnesünteesi prototüübil Neurokõne, mis pärjati 2022. aastal ka avaliku sektori parima digiteenuse auhinnaga. Kõnemudeli tugevuseks on loomulik kõla ja intonatsioon. Kõnesüntees oskab hetkel jäljendada kümne erineva kõneleja häält, ERR-i uudisteportaalis on kasutusel hääl "Meelis".

Tekstiartiklid muutuvad kuulatavaks automaatselt programmi abil ja toimetaja sekkumata ning seetõttu võib audios esineda ka ebatäpsusi. Näiteks ei pruugi Neurokõne tarkvara korrektselt esitada kõiki võõrapäraseid väljendeid ja nimesid. Kõnesünteesi võimekust arendatakse TÜ poolt pidevalt edasi.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: