Henri Laupmaa on üle kandnud vähem kui poole toeta.me annetusrahast
Omastamises kahtlustatav Henri Laupmaa pidi esmaspäevaks üle kandma kõik ligi 225 000 eurot, mis inimesed toeta.me Ukraina annetuste portaali kaudu droonikampaaniale annetasid. Üle poole summast on siiani aga puudu.
Päev pärast kriminaalmenetluse alustamist ning ERR-is ilmunud uudist oli Laupmaa drooniettevõttele Threod Systems üle kandnud 100 000 eurot.
Annetuskampaania eestvedaja Roy Strider ütles, et esmaspäeval pidi ta üle kandma kogu ülejäänud summa. Selline kokkulepe sõlmiti Laupmaaga oktoobri alguses, vahetult pärast seda, kui prokuratuur oli tema suhtes algatanud kriminaalmenetluse.
Laupmaa kandis esmaspäeval üle siiski vaid 10 000 eurot. See tähendab, et kogu annetuste summast on puudu veel 115 000 eurot.
Laupmaa teatas kirjalikus kommentaaris, et kogu summat ei ole võimalik tasuda. Ta ütles, et tal on väga kahju, et ta on teinud vigu ja valearvustusi ning toonud kaasa praeguse olukorra, kus peab tasuma droonikampaania summa osade kaupa. Laupmaa sõnul teeb ta kõik, et olukord võimakult kiiresti lahendada.
Annetuskampaania kogus raha, et osta Eesti ettevõttelt Threod Systems 21 GPS-i segamise vastast seadet. Ettevõte kinnitab plaani järgi need oma droonide külge, mis saadetakse Ukrainasse. Sellised seadmed pikendavad rindel droonide eluiga ning aitavad vältida Venemaa elektroonilise sõjapidamise vahendeid.
Roy Strider ütles, et selle 110 000 euroga, mis praegu Laupmaalt on kätte saadud, töö käib. Ta lausus, et Threod on esimesed GPS-signaali segamist takistavad seadmed ära tellinud, üks seade maksab umbes 10 000 eurot.
"Threodiga vesteldes ma sain kinnituse, et esimesed kolm drooni, mis on nimetatud Kalev, Lembitu ja Vambola, liiguvad Ukrainasse novembri alguses. Järgmised kuus drooni peaks minema novembri lõpupoole ning siis edasi detsembri alguses. Kuna on tellitud suurem partii, siis aasta lõpuks peaks nad kõik sinna kohale jõudma. See on loomulikult tore, aga nüüd oleks vaja ka ülejäänud raha Laupmaalt kiiremas korras kätte saada. Mind need Laupmaa lubadused enam ammuilma ei veena," ütles ta.
ERR kirjutas algul, et kampaaniaga koguti ligi 223 000 eurot. Strider ütles, et praeguseks on number täpsustunud ning tuli välja, et koguti hoopis ligi 225 000 eurot. Ta lisas, et annetuskampaania organiseerijatel puudub tegelikult ülevaade, kui palju toeta.me keskkonna kaudu droonikampaaniale annetati, sest ligipääs sellele teabele on vaid Laupmaal.
Põhja ringkonnaprokuratuur alustas septembri keskel kriminaalmenetlust, et kontrollida teavet, mille kohaselt on veebipõhisel annetusplatvormil toeta.me toimunud heategevusprojekti käigus kogutud summa väidetavalt ebaseaduslikult omastatud.
Põhja ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Anneli Masing ütles toona, et politsei- ja piirivalveamet on esitanud kahtlustuse varade suures ulatuses omastamises nii toeta.me platvormi haldajale mittetulundusühingule Infograafika ja Ergonoomika Instituut kui ka selle ainsale juhatuse liikmele Henri Laupmaale.
Lisaks muusik ja kirjanik Roy Striderile vedasid droonikampaaniat ka teiste seas riigikogu liikmed Eerik-Niiles Kross ja Juku-Kalle Raid.