Leedu tahab loobuda alaealiste LGBT-st informeerimist keelustavast seadusest

LGBT lipp Tartus aastal 2022. Illustratiivne foto.
LGBT lipp Tartus aastal 2022. Illustratiivne foto.

Leedu valitsus otsustas kolmapäeval teha parlamendile ettepaneku loobuda 2009. aastal vastu võetud seadusest, mis keelustab levitada alaealiste seas informatsiooni LGBT kogukonna ja samast soost isikute abielude kohta.

Euroopa Inimõiguste Kohus tunnistas seadust sõnavabadusega vastuolus olevaks, mis innustas valitsust tegutsema, vahendab LRT.

Justiitsminister Ewelina Dobrowolska seletas ajakirjanikele, et seadust muutes saab Leedu vältida Euroopa Komisjoni poolset rikkumismenetlust. Varem alustas Euroopa Komisjon rikkumismenetlust Ungari suhtes sarnase sisuga seaduse tõttu.

"Seadus alaealiste kaitsest avaliku info negatiivsetest tagajärgedest" sätestab, et alaealised saavad kahju, kui neile edastatakse infot, mis mustab pereväärtusi või levitab teistsugust kontseptsiooni abielust ja pere loomisest kui see, mis on sätestatud põhiseaduses ja tsiviilseadustikus.

Leedu justiitsministeerium pakub sellest sättest loobuda.

Seadust kasutati näiteks samast soost paaride romantilisi suhteid käsitlevate lasteraamatute levitamise keelustamiseks.

Liberaalse Vabaduspartei juht Aušrinė Armonaitė ütles, et ta loodab, et ettepanek sellest seaduse sättest loobuda ei mõjuta suhteid koalitsioonipartnerite vahel.

Leedu Seimi liikmete seas on mitmekesised seisukohad seadusemuudatuse suhtes.

Armonaitė ütles, et seadusemuudatuse vastu võtmata jätmine oleks väga halb.

"Meie eesmärk on tegelik pressivabadus Leedus," lisas ta.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LRT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: