Macron tahab Prantsusmaal piirata sooneutraalse keele kasutamist

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron Autor/allikas: SCANPIX/Gabrielle CEZARD/SIPA

Prantsusmaa president Emmanuel Macron rääkis, et tahab kaitsta prantsuse keelt ja tahab seetõttu piirata riigis sooneutraalse keele kasutamist.

Sooneutraalne keel on üldmõiste, mis tähistab mitteseksistlikku, kaasavat ja sooliselt õiglast keelekasutust. Eesti keel on sootu, sellel puudub grammatiline sugu ja kõigile saab viidata sooneutraalse asesõnaga ta/tema.

Prantsuse keeles aga kasutatakse nimisõnade ees artikleid, mis määravad ära sõna soo. Kuid kui nimisõna hõlmab nii mehi kui naisi, siis kasutatakse meessoo artiklit. 

Soolise võrdõiguslikkuse raames nõuavad tänapäeval paljud prantslased, et tuleb kasutada sooneutraalset keelt. Konservatiivsed prantslased leiavad, et sooneutraalsuse nõue solgib prantsuse keelt. 

Prantsuse konservatiivne senaator tegi ettepaneku, mille kohaselt keelataks sooneutraalse keele kasutamine haldusdokumentides, töökuulutustes ja töölepingutes. Ka Macron toetab sooneutraalse keele kasutamise piiramist. 

Macron osales Villers-Cotterêts'i linna rajatud keelekeskuse avamisel. Keelekeskuse avamisel peetud kõnes puudutas Macron ka sooneutraalse keele kasutamist. 

"Peame laskma keelel elada, võtma sõnu teisest maailma otsast ja leiutama uusi sõnu, kuid peame säilitama oma grammatika ning me ei tohi järele anda aja vaimule," rääkis Macron. 

Kõne pidanud Macron teenis suure aplausi. Macroni kõnet kuulasid ajaloolased, filosoofid, keeleteadlased ja kirjanikud, vahendas The Telegraph

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: