Eesti Energia suursalvestihankel jäi võitja leidmata

Elektriliinid.
Elektriliinid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Energia kuulutas mai lõpus välja rahvusvahelise hanke Eesti esimese suure mahuga energiasalvesti soetamiseks, kuid sobiv pakkuja jäi leidmata. Siiski pole ettevõte suursalvesti rajamise plaanist loobunud.

Eesti Energia teatas tänavu kevadel plaanist soetada Ida-Virumaale paigaldatav 25-megavatine salvesti.

Suursalvesti tarnija loodeti leida hankega tänavu suvel ning pilootprojekt kavatseti käivitada järgmise aasta teisel poolel. Lisaks akusalvestussüsteemile pidi pakkuja tagama ka viieaastase hoolduse ja garantii. Hange ei toonud aga tulemust.

"Edukat pakkujat välja ei valitud ja hange on lõpetatud," sedastab riigihangete registris septembri lõpus avaldatud hanketeade.

Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv ütles ERR-ile, et hanke käigus ei õnnestunud leida sobivat pakkujat vastavalt hankes esitatud tingimustele. Siiski ei ole Eesti Energia tema kinnitusel suursalvesti rajamise plaanist loobunud, vaid jätkab vajalike tegevustega, et projektidega edasi liikuda.

"Hetkel käivad tarnijatega läbirääkimised. Suurt ajalist viivitust me hetkel sellest ei näe – tänaste plaanide järgi alustab aku tööd 2024. aasta lõpus või 2025. aasta alguses," lisas Kaiv.

Salvesti võimsusega 25 megavatti ja 50 megavatt-tundi vastab umbes 150 000 majapidamise ühe tunni tarbimisele. Suursalvestiga saab osaleda nii elektribörsil kui teistel energiaturgudel elektri varustuskindluse tagamiseks.

Plaanitav salvesti võimaldab talletada 2500 kodu ehk mikrotootja kahe tunni jooksul toodetud päikeseenergia, mida saaks kasutada õhtusel tipptunnil kõrgete hindade tasandamiseks. Ühtlasi kataks see täielikult Baltimaade sagedusreservi vajaduse.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: