EL leppis esmakordselt kokku metaaniheitmeid piiravas direktiivis

Uue eelnõu järgi tuleb fossiilkütuste tootjatel ja tarnijatel metaani heitmeid piirata.
Uue eelnõu järgi tuleb fossiilkütuste tootjatel ja tarnijatel metaani heitmeid piirata. Autor/allikas: SCANPIX/AP/RICH PEDRONCELLI

Euroopa Liit leppis kolmapäeval kokku fossiilkütustest pärinevate metaaniheitmete vähendamist nõudvas direktiivis. Tegemist on esmakordsete sääraste piirangutega EL-is.

Euroopa Parlamendi esindajad ja liikmesriikide valdkonna eest vastutavad ministrid leppisid kokku, et fossiilkütuste taristut opereerivad ettevõtted peavad hakkama mõõtma metaaniheitmeid ja andma neist aru.

Samuti tekib ettevõtetel kohustus regulaarselt kontrollida, et nende tootmisüksustes ei esineks metaaniheitmete lekkeid. Alates 2027. aastaks keelustatakse fossiilkütuste ammutamise kaasproduktina tekkiva metaani põletamist ja õhku paiskumist, vahendab Politico.

Kokkulepe võimaldab kehtestada piiranguid ka välismaalt EL-i energiakandjaid importivatele ettevõtetele. Kokku umbes 80 protsenti EL-is kasutatavast gaasist ja naftast pärineb välismaalt. Alates 2027. aastast peavad importijad tõendama, et nende tarneahelate ettevõtted järgivad EL-i reeglitega ekvivalentseid standardeid.

Euroopa Liidu Nõukogu ja parlament palusid Euroopa Komisjoni, et välismaalt EL-i imporditud fossiilkütustele kehtiks metaani intensiivsuse ülempiirid. Kui impordiettevõtted reeglit rikuvad, siis alates 2030. aastast saaks neid trahvida.

Metaani heitmed mõjutavad globaalset kliimasoojenemist 30 protsendi ulatuses ning metaani osakesed on kasvuhoonegaasina suurema mõjuga kui süsinikdioksiid (CO2).

Eelnõu vajab veel Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide heakskiitu.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: