X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Migrandid üritavad endiselt Salla ja Vartiuse kaudu Soome siseneda

{{1700655180000 | amCalendar}}
Vartiuse piiripunkti jõudnud migrandid ja neid saatvad piirivalvurid.
Vartiuse piiripunkti jõudnud migrandid ja neid saatvad piirivalvurid. Autor/allikas: Juha Kemppainen / Yle

Soome õiguskantsleri büroo ei toetanud teisipäeval idapiiri sulgemise ettepanekut, kuna see poleks piisavalt kaitsnud varjupaiga taotlemise võimalust. Soome rahvusringhääling Yle kirjutab, et varjupaigataotlejad üritavad endiselt Salla ja Vartiuse piiripunkti kaudu riiki siseneda.

Soome pani hiljuti kinni neli Venemaaga ühist piiripunkti. Endiselt on aga avatud Vartiuse, Salla, Kuusamo ja Raja-Jooseppi piiripunktid.

Soome idapiiril jätkub Venemaalt pärit asüülitaotlejate saabumine piiripunktidesse. Valitsus plaanis teisipäeval kogu idapiiri sulgeda. Seda aga ei toetanud abiõiguskantsler Mikko Puumalainen. 

Soome justiitsminister Leena Meri kritiseeris kolmapäeval Puumalaineni otsust, mis ei lubanud idapiiri sulgeda.

"Ma ei tea, mille alusel ta oma hinnangu andis. See pole praegu varjupaigaküsimus. Küsimus on selles, et Venemaa saadab inimesi piirile. See on turvalisuse probleem," rääkis Meri.

Pall on taas siseministeeriumi käes ning ministeerium valmistab ette uusi piiranguid. Võimalik, et valitsus jätab avatuks ainult ühe piiripunkti. Kogu idapiiri sulgemine pole endiselt välistatud.

Salla piiripunkti saabus kolmapäeval 51 varjupaigataotlejat. Piirkonnas on umbes 14 kraadi külma. Yle teatel on varjupaigataotlejatel talveriided seljas, migrandid saabusid jala ja jalgratastega. Varjupaigataotlejad on süürlased, somaallased ja pakistanlased. 

Vartiuse piiripunkti saabus kolmapäeval 24 varjupaigataotlejat. Võimud paigutavad piiripunkti juurde ajutisi tõkkeid. Tara ehitamiseks kasutatakse okastraati, vahendas Yle.

Soome pöördus ka Euroopa piirivalveameti Frontex poole. Helsingi tahab, et Frontex saadaks Soome 60 ametnikku, kes aitaksid idapiiril olukorda lahendada. 

Soome süüdistab Venemaad ränderünnakus. Venemaal asuva Murmanski oblasti kuberner Andrei Tšibis süüdistab hoopis Helsingit, kuna Soome ei lase migrante riiki. Tšibis rääkis, et Sallas ootab piiri ületamist ligi 300 migranti. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: