X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Piirikriis Soomes: migrandid üritavad jätkuvalt Salla kaudu riiki siseneda

{{1700742420000 | amCalendar}}
Piiritara püstitamine Vartiuse piiripunkti juurde
Piiritara püstitamine Vartiuse piiripunkti juurde Autor/allikas: Juha Kemppainen / Yle

Migrandid üritavad endiselt Kagu-Soomes asuvate piiripunktide kaudu riiki siseneda. Salla piiripunkti saabus kolmapäeva pärastlõunaks 58 varjupaigataotlejat.

Salla piiripunkti saabus kolmapäeva pärastlõunaks 58 varjupaigataotlejat, enamik neist on mehed. Soome meedia teatas, et võimud suunasid migrandid lähedal asuvatesse telkidesse. Neid telke ka köetakse, vahendas Helsingin Sanomat. 

Vartiuse piiripunkti saabus kolmapäeval vähemalt üheksa varjupaigataotlejat.

Salla ja Vartiuse piiripunktid on avatud viimast päeva. Pärast seda suunavad võimud varjupaigataotlejad edasi Lapimaale. Seal asub Raja-Jooseppi piiripunkt. Valitsus otsustas sinna piiripunkti koondada rahvusvahelise kaitse taotlused.

Orpo parlamendile: on märke, et olukord läheb hullemaks

Soome peaminister Petteri Orpo tutvustas neljapäeval parlamendile olukorda riigi idapiiril. Tema sõnul saadi piiripunktide sulgemisega olukord kontrolli alla Kagu-Soome ja Karjala piirkonnas. Siiski üritavad migrandid endiselt siseneda Soome. Tema sõnul on olemas märke sellest, et olukord idapiiril läheb hullemaks, vahendas Yle. 

Orpo sõnul jälgib valitsus olukorda endiselt väga tähelepanelikult ja vajaduse korral leiab täiendavaid lahendusi. "Soomet ei saa destabiliseerida," ütles Orpo. 

Orpo sõnul on Venemaa aastaid püüdnud Euroopa ühtsust õõnestada. "See EL-i piiril toimuv on sellest ainult üks episood," ütles Orpo. 

Soome võib piiripunktid taasavada enne jõule

16. oktoobril teatas Soome valitsus, et paneb kinni neli piiripunkti. Siis pandi kinni Kagu-Soomes asuvad Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra ja Niirala piiripunktid. Need piiripunktid pidid jääma kinni kuni 18. veebruarini 2024. 

Soome valitsus teatas kolmapäeval, et paneb asüülitaotlejate kasvanud voogude tõttu kinni veel kolm Venemaaga ühist piiripunkti. Soome-Vene piiril jääb avatuks ainult Raja-Jooseppi piiripunkt. Meetmed jäävad jõusse vähemalt kuni 23. detsembrini. 

Valitsuse kolmapäevane otsus tühistab varasema piiripunktide otsuse. Seetõttu on võimalik, et 23. detsembril avatakse ka Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra ja Niirala piiripunktid, vahendas Helsingin Sanomat. 

Norra võib samuti piiri sulgeda

Norra valitsus teatas, et jälgib Soomes ja Eestis toimuvat olukorda tähelepanelikult. Norra ja Venemaa vahel on Storskogi piiripunkt. Norra peaminister Jonas Gahrs Store ütles, et riik võib vajaduse korral selle piiripunkti sulgeda. 

Venemaa teatas neljapäeval julgeoleku tugevdamisest riigi põhjaosas Murmanski oblastis

Teade tuli pärast Soome otsust sulgeda Venemaalt lähtuva rändesurve tõttu kõik piirkonna piiriületuskohad peale ühe.

Soome ütles kolmapäeval, et otsuse taga on asüülitaotlejate tulv idapiiril, milles nähakse Venemaa destabiliseerimiskatset.

"Tehti otsus viia Murmanski oblast kõrgendatud valmidusse ja rakendada mitmesuguseid lisameetmeid meie elanike julgeoleku tagamiseks," ütles Murmanski oblasti kuberner Andrei Tšibis.

Tšibis ütles, et Soome otsus jätta lahti vaid kõige põhjapoolsem piiriületuspunkt toob kaasa Murmanski oblastist üle piiri Soome minna soovijate arvu märkimisväärse suurenemise.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle/HS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: