X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti tõstab alkoholiaktsiisi

Ostlejad Lätis Eesti piiri ääres Valkas Alko 1000 alkoholipoes.
Ostlejad Lätis Eesti piiri ääres Valkas Alko 1000 alkoholipoes. Autor/allikas: ERR

Läti parlament kiitis neljapäeval heaks mitme aktsiisi tõstmise. Otsuse järgi tõuseb alates järgmise aasta 1. märtsist alkoholiaktsiis, lisaks tõusevad ka tubakatoodetele rakenduvad aktsiisid.

Eelnõu seletuskirja järgi on otsuse eesmärgiks tagada riigi toimimiseks ja majandusarenguks vajaliku rahastuse suurendamist.

Tõstetakse nii alkoholi- kui tubakatoodete aktsiisi, kusjuures tõus on algselt plaanitust järsem. Põhjuseks on vajadus leida katteallikad käibemaksu soodusmäära säilitamiseks Lätile tüüpilistele puu- ja köögiviljadele ning marjadele.

Aktsiisitõusud algavad järgmisel aastal, kuid jätkuvad ka 2025. ja 2026. aastal, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Enim kasvab aktsiis suhkrut sisaldavatele alkoholivabadele jookidele ja energiajookidele. Nende puhul tõuseb aktsiis keskmiselt 19,3 protsenti.

Aktsiis kangele alkoholile tõuseb umbes kaheksa protsenti 2024. aastal.

Aktsiis veinile ja muudele jookidele, mille alkoholisisaldus jääb kuue ja 15 protsendi vahele, tõuseb umbes 10 protsenti, ja nii kolm aastat järjest.

Siidriaktsiis tõuseb samuti umbes kümme protsenti aastas, ning õlleaktsiis veidi vähem kui kümme protsenti aastas.

Sigarettidele kohalduv aktsiis tõuseb 23,8 protsenti ja nii kolm aastat järjest. Samuti tõuseb e-sigarettide aktsiis keskmiselt 21 protsenti iga aasta.

Varem olid kavandatud umbes poole võrra väiksemad aktsiisitõusud. Sügisel aga leppis Läti valitsus kokku, et käibemaksumäär Lätile omastele puu- ja köögiviljadele ning marjadele tõuseb ainult 12 protsendini, samas kui algsete plaanide järgi pidi käibemaks nendele toodetele tõusma 21 protsendini ehk võrdsustuma tavapärase käibemaksumääraga.

Praegu kehtib Lätis viieprotsendiline käibemaksu soodusmäär puu- ja köögiviljadele ning marjadele, kui need on omased Lätile. Siiski ei pea põllumajandustoodang otseselt olema Lätis kasvatatud.

Aktsiisitõusu eelnõu seletuskirjas mainiti lisaks tulude suurendamisele ka alkoholi ja tubakatoodete tarbimise mõju rahvatervisele.

"Nende toodete tarbimisel on negatiivne mõju rahvatervisele, mistõttu aktsiiside kasv on teretulnud tervishoiu vaatevinklist. Samuti see on avalikkuse huvides, sest see vähendab nende toodete kättesaadavust," seisis seletuskirjas.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: