X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venezuela ja Guyana nõustusid piirivaidluse rahumeelselt lahendama

Vaildus käib ülimalt hõredalt asustatud Essequibo piirkonna üle, mis kuulub alates 1899 aastast Guyanale.
Vaildus käib ülimalt hõredalt asustatud Essequibo piirkonna üle, mis kuulub alates 1899 aastast Guyanale. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ROBERTO CISNEROS

Venezuela ja Guyana lubasid neljapäeval mitte kasutada jõudu, et lahendada pikaaegne territoriaaltüli naftarikka Essequibo piirkonna pärast, edastati ühisavalduses.

"Kaks riiki leppisid kokku, et ei ähvarda ega kasuta teineteise vastu jõudu ühelgi juhul, mille seas erimeelsused, mis tulenevad kahe riigi vahelistest piirivaidlustest," seisis teadaandes.

Kõnelusi võõrustanud Saint Vincenti ja Grenadiinide peaminister Ralph Gonsalves luges ette üheksapunktilise avalduse, mis sisaldas konkreetseid meetmeid tagamaks, et pinged ei lahvataks uuesti.

Gonsalves kinnitas, et mõlemad pooled on pühendunud heanaaberlikkuse, rahumeelse kooseksisteerimise ning Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna ühtsusele.

Guyana ja Venezuela president pidasid neljapäeval silmast-silma kohtumise Saint Vincent ja Grenadiinidel, et arutada kahe riigi ammust tüli Guyana naftarikka Essequibo piirkonna pärast.

Essequibo on kuulunud 1899. aasta arbitraažikohtu otsusega üle saja aasta Guyanale. Ala moodustab kaks kolmandikku Guyana territooriumist ja seal elab riigi 800 000 elanikust 125 000.

Venezuela president Nicolás Maduro viis läbi referendumi, milles rahvas toetas selle Kreekast suurema ala Venezuela omaks kuulutamist.

Essequibo teeb Venezuela jaoks eriti ihaldusväärseks asjaolu, et naftahiid ExxonMobil avastas selle vetest 2015. aastal suure naftamaardla.

Piirkonna riikide survel nõustusid Maduro ja Guyana president Irfaan Ali kohtuma Saint Vincenti ja Grenadiinide Argyle rahvusvahelises lennujaamas. Kõnelustest võtsid osa ka Barbadose, Dominica ning Trinidadi ja Tobago valitsusjuhid.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/AP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: