Jüri Ratas lahkus Keskerakonnast ja liitub Isamaaga

Riigikogu aseesimees ja endine Keskerakonna esimees Jüri Ratas astus esmaspäeval Keskerakonnast välja ning teatas liitumisest erakonnaga Isamaa.
"Alates tänasest on minu ühine teekond poliitikas koos Keskerakonnaga läbi saanud," ütles Ratas pressikonverentsil.
Ratase sõnul astus ta erakonnast välja seetõttu, et tema väärtushinnangud ei ühti enam Keskerakonna praeguste juhtpoliitikute omadega.
Ta märkis, et saab oma poliitilist tööd ja eesmärke kõige paremini ellu viia erakonnas Isamaa. Ratase sõnul on Eesti poliitilisel maastikul vaja käiguvahetust ja Isamaa on selline poliitiline jõud, kes suudab seda pakkuda.
"Tänane hetk kindlasti ei ole lõpp, vaid vaheetapp, et astuda kindlalt edasi," lausus Ratas.
"Ma arvan, et Isamaa ja Keskerakonna vaated 20 aastat tagasi olid tõesti väga erinevad, isegi kümmekond aastat tagasi. Mind seob selle erakonnaga väga lähedane koostöö üle nelja aasta valitsuses, kui ma olin peaminister. Me tegime päris palju erinevates valdkondades minu meelest olulisi muudatusi, inimeste toimetuleku aitamine läbi tulumaksuvaba miinimumi tõusu, tervishoidu panustamine, Eesti julgeoleku eest seismine, majanduspoliitika. Kindlasti need erakonnad ei ole enam nii erinevad," kommenteeris Ratas Keskerakonna ja Isamaa erinevust.
Kui Isamaa on positsioneerinud ennast kui Eesti rahvuslik erakond, siis Ratas toonitas esmaspäeval korduvalt, et tema jaoks on olulised kõik Eestis elavad inimesed, sõltumata nende rahvusest.
ERR-i küsimusele, mida ta arvab Vene kodanikelt kohalike omavalitsuste volikogude valimistel hääleõiguse äravõtmisest, mida Isamaa on toetanud, andis Ratas mõista, et tema pigem ei toeta seda.
"Ma siin kindlasti ei keera oma 23-aastasele poliitiku teele selga, Ma arvan, et need inimesed, kes Eestimaal elavad, sõltumata sellest, mis keelt nad õhtul kodus räägivad, peavad kõik tundma ennast siin riigis turvaliselt," ütles Ratas.
Ratase sõnul kaalus ta ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga liitumist ja ka üksi poliitikas jätkamist. Ratas arvas, et Keskerakonnast on veel inimesi lahkumas.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles pressikonverentsil, et Ratase liitumine Isamaaga on väga hea uudis nii poliitilises mõttes kui ka inimlikult. "Jüri liitumine Isamaaga teeb meie poliitikat tugevamaks. /.../ Ja seeläbi on võimalik ühiselt pakkuda paremat alternatiivi tänase valitsuse poliitikale," ütles Reinsalu.

Ratas andis mõista, et ta on huvitatud Isamaa ridades ka Euroopa Parlamenti kandideerima juunikuus. Kas ta võiks saada nimekirjas esimese või teise koha, seda ei soovinud Isamaa esimees Urmas Reinsalu öelda, sest sellist otsust veel tema sõnul langetatud pole, kuid ta lisas, et Isamaa senine saadik Riho Terras on Brüsselis teinud väga head tööd.
Reinsalu viitas, et toetab Ratase jätkamist riigikogu aseesimehena.
"Mis puudutab riigikogu juhatust, siis minu nägemuse järgi Jüri Ratas jätkab praegu riigikogu juhatuse liikmena, ta esindab seal opositsiooni, aga järgmised valimiste otsused, eks neid me siis arutame ühiselt poliitiliste jõududega, sest parlamendi poliitiline seis on olnud väga kiires dünaamikas," rääkis Isamaa esimees.
Ratas ütles õhtul ETV saates "Ringvaade", et ehkki ta teatud hetkedel isegi mõistab Kaja Kallast, leiab ta, et Eesti vajaks uut valitsusjuhti.
"Ma arvan, et tänaseks mitte ainult Eesti poliitika, vaid väga paljud sõlmküsimused on takerdunud ja minu soovitus küll on see, et Eesti vajaks uut peaministrit ja eks seda eeskätt peab dikteerima Reformierakond," ütles Ratas.
Kõlvart: Ratase lahkumine on löök, aga saame hakkama
Eelmisel nädalal Ratasega kohtunud Keskerakonna esimees Mihhail Kõlvart ütles, et Ratase otsus oli sündinud mõni aeg tagasi ja et tal käisid läbirääkimised kahe erakonnaga.
"Meie jaoks see suureks uudiseks ei olnud. Vaatamata sellele, et me püüdsime leida Jüriga ühist teed, oli juba mitu kuud tunda, aga ka teada, et käivad läbirääkimised. Ja suuremas plaanis oli küsimus pigem selles, kuhu ta läheb
ja mitte selles, kas ta läheb või mitte," ütles Kõlvart ERR-ile.
Kõlvarti sõnul olnuks koos Ratasega Keskerakonnal lihtsam praegune mõõn ületada, aga Keskerakond saab ka ilma temata hakkama.
Kunagi samuti Keskerakonda kuulunud, aga sealt SDE-sse liikunud Raimond Kaljulaid leidis, et Ratase liitumine Isamaaga on igas mõttes ratsionaalne otsus.
"Keskerakond tegi fataalse rumaluse teda tõrjudes. Isamaa esimees Reinsalu väärib tunnustust edukate läbirääkimiste eest," tunnustas Kaljulaid.

Ratas oli 23 aastat Keskerakonna liige ja seitse aastat selle esimees
Äriregistri andmetel lahkus Ratas Keskerakonnast esmaspäeva hommikul.
45-aastane Jüri Ratas oli Keskerakonna liige aastast 2000 ehk kuulus sinna üle 23 aasta. Keskerakonna esimees oli ta aastatel 2016–2023.
Pärast Mihhail Kõlvarti valimist Keskerakonna esimeheks mullu septembris on mitmed nimekad Keskerakonna poliitikud lahkunud erakonnast ning ühinenud enamasti kas Isamaa või SDE-ga, aga ka Reformierakonnaga.
Jüri Ratas on ise varem öelnud, et ta ei kavatse kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel Keskerakonna nimekirjas, kui sinna kuulub ka Jana Toom. Võimalikku Keskerakonnast lahkumist on ta varem ise kommenteerinud sõnadega, et "praegu ta seda ei tee".
Kõlvarti leeri kuuluv Andrei Korobeinik on ERR-is kirjutanud, et Jüri Ratase lahkumisega Keskerakonnast lõpeks ka parteis kuid kestnud kodusõda.
ERR-ile teadaolevalt arutas Ratas nii Isamaa kui ka SDE-ga liitumist, nagu ka võimalust, et ta kandideerib EP valimistel üksikkandidaadina. Üle-eestiliselt valituks osutumiseks on vaja koguda ca 35 000 häält.
Ratas on viimastel nädalatel sõitnud aktiivselt mööda Eestit ja kohtunud kohalike keskerakondlastega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Urmet Kook, Hanneli Rudi, Mait Ots