X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Norstati küsitlus: Reformierakonna ja sotside toetus võrdsustus

Kaja Kallas ja Lauri Läänemets valitsuse pressikonverentsil
Kaja Kallas ja Lauri Läänemets valitsuse pressikonverentsil Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Uuringufirma Norstat iganädalase küsitluse tulemuste põhjal võrdsustus Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus, Keskerakonna oma jätkas aga langust.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 26,4 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 18,4 protsenti ja Reformierakonda 16,7 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Ka sotsiaaldemokraatide toetus tõusis 16,7 protsendi peale.

Liidrikohal oleva Isamaa edu teisel kohal oleva EKRE ees on kaheksa protsendipunkti. Kolmandal kohal olev Reformierakond jääb EKRE-st 1,7 protsendipunkti kaugusele. Reformierakonnaga samale tasemele jõudsid sotsiaaldemokraadid, kelle toetus on tõusnud nädalaga 1,2 ning viie nädalaga kuue protsendipunkti võrra. 

Reformierakonna toetus on madalaimal ning SDE toetus kõrgeimal tasemel alatest 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas. 

Järgnevad Keskerakond (11,4 protsenti) ning Eesti 200 (5,6 protsenti). Keskerakonna toetus on nädalaga langenud 1,3 ja viimase viie nädalaga 3,8 protsendipunkti võrra ning ei ole Norstati reitingutes varem nii madal olnud. Eesti 200 toetus oli praegusest madalam viimati 2019. aasta lõpus ehk natuke enam kui neli aastat tagasi. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 39 protsenti ning opositsioonierakondi 56,2 protsenti vastajatest.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 8. jaanuarist 2. veebruarini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad.

Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad (26,4%) ning sellisel juhul on veamäär +/–1,58%. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/–0,8%. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Norstat tegi küsitlused 8.01–12.01, 15.01–22.01, 22.01–26.01 ja 29.01–2.02 ning nendele vastas kokku 4000 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil tehti küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Riigikogu kohtade võimalik jaotus. Autor/allikas: Ühiskonnauuringute Instituut/Norstat Eesti AS

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: