Saaremaa lõõtsaühing plaanib huvilistele pille rentima hakata
Saaremaa lõõtspilliühing kaalub huvilistele kallite lõõtspillide rentimist.
Kuigi suvistel lõõtsapäevadel oli huvilisi Saaremaale tulnud üle Eesti, arvavad Saaremaa praegused lõõtsamehed, et mängijaid võiks veel rohkem tekkida. Ja just sellise esmase huvi tekitamiseks korraldatigi esimene lõõtspilli infopäev.
"Hulk üllatab. Ma arvan, et meid oli ikkagi kohal kolm korda rohkem kui me arvasime. Miks me tegime? Ikka seepärast, et tunneme muret, et Saaremaal on see asi kuidagi soiku jäänud. Lõuna-Eestis see areneb väga suure hooga," ütles lõõtspillimängija Ainar Viires.
Lõõtspillihuviline Meeli Tegova on omal käel pilli õppinud, kuid infopäevalt tuli julgust juurde saama. "Omal käel olen natukene õppinud, aga ma tulin julgust juurde saama, et kuidas seda käsitleda, et lõõts oleks õigesti ja bassid tuleks õigesti ja et muusika tuleks sealt ilusti välja," ütles ta.
Paistab, et see lõõtsahuvi või lõõtsapisik on ikkagi paljudel kuskil peidus, paljudel oleks lihtsalt vaja esmast tuge, julgustust ja õpetust.
Sel nädalavahetusel Kuressaares kokku saanud lõõtspillimängijad ja Saaremaa lõõtspillihuvilised pidasidki plaane, kuidas huvilistest ikkagi saaksid kogenud lõõtspillimängijad.
Ühe võimalusena tahetakse hakata lõõtsahuvilistele kalleid lõõtspille rentima, et pillimäng ei jääks selgeks saamata pilli puudumise tõttu. Selleks plaanib Saaremaa Lõõtsaühing soetada välja rentimiseks lõõtspille.
"Võib-olla põhiidee on see, et vaadata n-ö pillifondi loomise seisukohast Saaremaa lõõtspillielu. Me tahaksime hakata läbi fondi soetama endale pille ja inimestele, kellel ei ole võimalust endale osta, hakata neid väikese tasu eest laenutama, et nad saaksid selle alguse, maitse kätte," ütles Ühingu Saaremaa Lõõtsad liige, 2023. aasta Eesti külapillimees Tõnu Eermann ERR-ile.
"Uued pillid maksavad praegu ikkagi suurusjärgus üle 4000 euro ja see on väga suur raha. Väikese tasu eest seda pilli laenutades võib-olla ongi just hea saada aru, kas see pill on minu pill. Ja kui sa oled seda harjutanud kaks-kolm kuud ja saad aru, et tegelikult see ei ole minu pill, siis on võib-olla mõni teine eesti rahvapill, mis on tunduvalt odavam, proovid seda ja lähed hoopis seda teed," selgitas Eermann.
Tema sõnul on kavas välja rentimiseks soetada viis kuni kümme lõõtspilli. Eermanni kinnitusel on Saaremaal palju ettevõtjaid ja toetajaid, kes lõõtspillifondi panustanud.
Toimetaja: Merili Nael