Briti parlament arutab laupäeval British Steeli riigistamist

Briti valitsus kutsus seadusandjad laupäevaks lihavõttepuhkuselt tagasi tööle, et arutada raskustes terasefirma British Steel tulevikku, teatas parlamendi alamkoda. Reedel hakkasid meedias levima kuuldused ettevõtte võimaliku riigistamise kohta.
Ühendkuningriigi peaminister Keir Starmer kutsus parlamendi tagasi teemat arutama. Ta ütles, et kõik võimalused on laual.
"Aega pole raisata," sõnas Starmer. "Seega kutsume parlamendi tagasi laupäevaseks istungiks. Võtame ühe päevaga vastu erakorralised õigusaktid, et anda majandus- ja kaubandusministrile volitused teha kõik võimalik nende kõrgahjude sulgemise peatamiseks. Ja nagu ma ütlesin, jätame kõik võimalused lauale."
Alamkoja eesistuja kiitis heaks valitsuse palve koda puhkuselt tagasi kutsuda, et arutada ettepanekuid British Steeli tegevuse jätkamise tagamiseks, seisis alamkoja avalduses.
Suurbritannia liigub British Steeli riigistamise suunas, märkis Reuters.
Briti valitsuse teatel arutavad seadusandjad erakorralisel istungil eelnõu, mis annaks valitsusele "voli terasefirmasid juhatada".
Suurbritannia suur terasetootja British Steel läks 2019. aastal pärast finantsabi kõneluste nurjumist pankrotti, kuid pärast seda ostis ettevõtte Hiina tööstushiid Jingye Group.
Praegu Hiina Jingye Groupile kuuluv British Steel annab Scunthorpe'i tehases tööd 3500 inimesele. Ettevõte on hoiatanud, et võib juba juunis sulgeda kaks kõrgahju, mis toodavad praegu päevas 700 000 naela kahjumit.
British Steeli toodangut kasutatakse nii riiklikus raudteevõrgus kui ka ehitus- ja autotööstuses. Ilma Scunthorpe'i tehaseta sõltuks Suurbritannia ülemaailmsete kaubandussõdade ja geopoliitilise ebastabiilsuse ajal ainult impordist.
British Steelile on mõjunud laastavalt aastaid kestnud kõrged energiahinnad ning järjekordse löögi andsid USA president Donald Trumpi kehtestatud 25-protsendised tollitariifid terase impordile, mis jõustusid märtsis.
Briti rahandusminister Rachel Reeves, kellelt küsiti ettevõtte riigistamise kohta, vastas reedel ajakirjanikele, et kõik võimalused kõrgahjude sulgemise ärahoidmiseks jäävad lauale.
"Tunnistame nii Scunthorpe'i tähtsust sealse kogukonna jaoks, aga ka meie riigi majanduse jaoks, et säilitada Suurbritannias terase tootmise võime," ütles Reeves.
Scunthorpe'i tehase tulevik sattus küsimärgi alla pärast seda, kui valitsus ja British Steel ei suutnud leppida kokku rahastamislepingus, et minna üle rohelisemale terase tootmisele.
Valitsus oli juba eraldanud terasetööstusele 2,5 miljardit naela ja on öelnud, et avaldab 2025. aasta kevadel strateegia sektori plaanide kohta.
19. sajandil oli Suurbritannia maailma suurim terasetootja, kuid riigi terasetööstus on nüüdseks pikalt languses olnud. Viimastel aastakümnetel on Suurbritannia terasetööstust mõjutanud ülemaailmne odava tootmise üleküllus ja kodumaise tootmise kõrged energiakulud.
Ka sel aastal kehtestatud USA tollitariifid on tekitanud sektoris šokilaineid. Tööstusorganisatsiooni UK Steeli andmetel on Suurbritannia teraseeksport USA-sse üle 400 miljoni naela aastas ehk umbes viis protsenti terase koguekspordist.
Pärast valitsuse 500 miljoni naela suurust toetuspaketti ehitatakse Tata Steeli Port Talboti tehasesse vähem süsinikuheidet tekitavaid elektrikaarahjusid, mis hakkavad valmistama vanametallist uut terast.
Port Talbotis suleti kaks kõrgahju eelmisel aastal ja uus elektriahi hakkab terast tootma alles 2027. aasta lõpus või 2028. aasta alguses.
British Steeli riigistamine oleks riigi suurim päästetöö pärast 2008. aastat, mil majanduskrahhi ajal võttis riik mitmed pangad enda kontrolli alla.
Parlamendi alamkoda pidi olema puhkusel kuni 22. aprillini. Sellised tagasikutsumised kipuvad juhtuma ainult erakorralistel asjaoludel, nagu 2021. aasta augustis, kui seadusandjad toodi tagasi, et arutada vägede väljatoomist Afganistanist.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: AFP-BNS/Reuters