Ministeeriumid hakkavad ebavajalikke määrusi välja sõeluma

Ministeeriumid alustavad revisjoni, et vaadata üle ligi 4000 määrust ja sõeluda neist välja need, mis on aegunud, dubleerivad või vajaduse kaotanud.
25. mail jõustunud uue korra kohaselt tuleb iga uue kohustuse sisse viimisel kärpida või isegi kaotada vähemalt üks seni kehtinud koormus ning muudatust põhjendab justiitsministeerium vajadusega vähendada ettevõtete halduskoormust.
Ministeeriumi selgituse järgi peaks muutuma mõtteviis, et iga seaduse- või määrusemuudatuse koostamisel kaalutaks, kus ja mil viisil oleks samal ajal võimalik halduskoormust vähendada. Niisugune info tuleb välja tuua eelnõu seletuskirja alguses.
Praegu kehtib Eestis 1091 valitsuse ja 2874 ministri määrust ehk kokku on neid ligi 4000.
Justiitsministeeriumi avalike suhete nõunik Ann Mäekivi ütles ERR-ile, et leevendusvõimaluste leidmiseks viivad ministeeriumid läbi põhjaliku revisjoni, kus vaadatakse kõik need määrused üle, sest paljud neist võivad olla aegunud, dubleerivad või on lihtsalt oma vajalikkuse kaotanud.
Uus kord puudutab tema sõnul nii seaduste kui määruste puhul ja seda rakendatakse ka Euroopa Liidu õigusakte üle võttes.
"Erandid on võimalikud vaid erijuhtudel – näiteks maksude, ajutiste meetmete või julgeolekuga seotud reeglite puhul," selgitas Mäekivi.
Nõunik lisas, et iga ministeerium korraldab revisjoni oma valitsemisala määruste kohta ja ministri määruste muutmise vajaduse otsustab valdkonna eest vastutav ministeerium.
"Valitsuse määruste muutmise kohta otsuse teeb Vabariigi Valitsus vastava valdkonna eest vastutava ministri ettepanekul," ütles Mäekivi.
Reegli järgimist kontrollib seaduseelnõude puhul justiits- ja digiministeerium, valitsuse määruste puhul teeb seda riigikantselei ja ministri määruste puhul iga ministeerium ise.
Alates märtsist käib koos ka majanduskasvu nõukoda, kes edastab valitsusele ettevõtjatelt kogutud ettepanekuid bürokraatiat vähendamiseks. Küsimusele, kas nõukoja ja ministeeriumide töö bürokraatia vähendamisel toimub paralleelselt, vastas Mäekivi, et erinevate halduskoormuse vähendamise algatuste kohta vahetatakse infot eri osapooltega jooksvalt.
"Ettevõtjate nõukoja kaudu laekunud ettepanekute kohta annavad hinnangu ning lõppeks valmistavad vajalikud õigusaktid ette ikkagi samuti ministeeriumid, seega on kogu vajalik info valdkonna eest vastutaval ministeeriumil olemas," sõnas Mäekivi.
Lubadus vähendada reguleerimist ja kehtestada reegel, et iga uue ettevõtetele halduskoormust toova nõude kehtestamiseks on vaja üks olemasolevatest nõuetest kehtetuks tunnistada, pandi paika Kristen Michali eelmise valitsuse koalitsioonileppes aastateks 2024-2027.
Toimetaja: Karin Koppel