Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa komisjon: Albaaniale tuleb anda kandidaatriigi staatus

Euroopa Komisjon soovib majanduskriisist ja liikmesriikide vähesest entusiasmist hoolimata jätkata liitumiskõnelusi Lääne-Balkani riikide ja Türgiga.
Komisjon tuli täna välja igaaastase laienemisraportiga, mis näeb ette Albaaniale kandidaatriigi staatuse andmist, vahendas "Aktuaalne Kaamera".

"On aeg anda Albaaniale kandidaatriigi staatus. Mõistes seejuures, et Albaania jätkab võitlust organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooniga," ütles Euroopa Komisjoni laienemis- ja naabruspoliitika volinik Štefan Füle.

Füle lisas, et kuigi liitumiskõneluste alustamiseks seisab Albaanial seisab ees terve rida reforme, on riik viimastel aastatel liikunud õiges suunas.

Bosnia ja Hertsegoviina aadressil tegi volinik täna teravamat kriitikat. Nende senised edusammud on Füle sõnul oodatust väiksemad, mistõttu ta soovitas poliitikutel võtta eeskuju riigi jalgpallikoondisest, kes pääses maailmameistrivõistlustele. 

Kõige pikemalt peatus volinik Türgi liitumiskõnelustel. Füle loodab valitsustelt kinnitust kõneluste taasavamisele juba 22. septembril, kui Luksemburgis leiab aset üldasjade nõukogu. Türgi strateegia läbirääkimiste taasavamiseks on tänaseks jõudnud punkti, kus valitsus ütleb, et nad polegi enam väga huvitatud kõneluste jätkamisest.

"Mul on üha raskem selgitada oma Türgi kolleegidele kuidas on võimalik, et nemad on valmis välja tulema uute seadustega ning tegelema probleemidega, aga samal ajal ei oska Euroopa Liit öelda Türgile isegi läbirääkimiste peatüki 23 avamise tingimusi," tõdes Füle.

Erinevalt Euroopa Komisjonist ei paista kõneluste taasavamise entusiasmi liikmesriikide pealinnadest.

Lisaks sellele, et vinduma jäänud majanduskriis sunnib liikmesriike tegelema enda probleemidega, on paljudel valusalt meeles ka kevadel Türgis jõhkralt maha surutud meeleavaldused. Viimaste küsitluste järgi on lisaks Saksamaale Türgiga uute peatükkide avamise vastu ka Austria.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: