EK soovitab Albaania ja Põhja-Makedooniaga liitumiskõnelusi alustada

Europa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn.
Europa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon soovitas kolmapäeval Euroopa Liidul alustada Albaania ja Põhja-Makedooniaga liitumiskõnelusi, sest nad on nõutud reformid läbi viinud.

"Mõlemad riigid on viinud läbi reformid, eriti valdkondades, mille ülemkogu 2018. aasta juunis üksmeelselt esile tõstis. Selle põhjal soovitab komisjon ülemkogul avada liitumiskõnelused mõlema riigi - nii Albaania kui Põhja-Makedooniaga," ütles Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn kolmapäeval riikide edusammudest teatades.

"Usaldusväärsuse säilitamiseks peab Euroopa Liit oma kohustustest kinni pidama ning vastama selgelt ja positiivselt, kui riigid oma kohustused täidavad," lisas ta.

Albaania ja Põhja-Makedoonia EL-iga liitumist on pidurdanud ühenduse avaliku arvamuse ja poliitikute, eriti prantslaste tõrjuv hoiak uute liikmete vastuvõtmise suhtes.

Samas on kannatamatuks muutunud ka liikmestaatust taotlevad Lääne-Balkani riigid ise. Albaania peaminister Edi Rama hoiatas aprillis AFP-le antud usutluses, et viivitus tuleb kahjuks kogu Balkanile ning võib piirkonnas taas vanad vastuolud esile tuua.

EL-i liikmesriigid otsustasid eelmisel aastal alustada mõlema riigiga liitumiskõnelusi tänavu juunis, kui nad on täitnud tingimused, millest täitsaimaks on edusammud võitluses kuritegevuse ja korruptsiooniga.

Hahn ütles kolmapäeval , et nii Albaania kui Põhja-Makedoonia on astunud pika sammu ning liikmesriigid peavad nüüd omalt poolt tegudega vastama.

EL-i liidrid vaevad komisjoni soovitust eeldatavasti juunis toimuval tippkohtumisel.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: