Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väljas: võimalusel rõhutasin oma päritolu alati

Täna 82. sünnipäeva tähistav kunagine NSV Liidu suursaadik Vaino Väljas sõnas, et seal kus võimalik, mainis ta alati oma Eesti ja täpsemalt Hiiumaa päritolu.
"Võimaluse korral rääkisin ka, et olen pärit väikeselt Hiiumaalt, nii et võib öelda, et vähemalt kaheksa Ladina-Ameerika presidenti teavad, kus asub Hiiumaa," rääkis Väljas Maalehele antud intervjuus.

Venezuelas korraldati isegi Eesti päevad ja Väljase abikaasa Mai rääkis, et kuigi tegelikult ei oldud ju Eesti saadikud, ei pandud saatkonnas pahaks, kui ta vahel kandis rahvariideid ja omavahel eesti keeles räägiti.

Väljas rääkis, et naftaleping Venezuela ja Nõukogude Liidu vahel sai naljatledes öeldes päästetud just Hiiumaa kala ja legendaarse metsamehe Nõmme Simo metsaandidega, mida naftakuningatele pakuti ja mis neile piisavalt muljet avaldas, et jäist õhkkonda murda.

Väljas meenutas, et kui 1988. aastal otsustati määrata tema EKP keskkomitee I sekretäriks, ütles ta esmalt, et ei ole üheksa aastat kodumaal viibinud ja seetõttu asjadega kursis.

"Pealgi on vastutuskoorem väga ränk ja ma ei taha olla kaasvastutaja vigade eest, mis tehti aastail 1980-88. Ta (Gorbatš - toim.) selgitas mulle, miks Eestis olukord on väga murettekitav, ja lõpuks ma pidin ikkagi plaaniga nõustuma," rääkis Väljas toonastest sündmustest.

Toimetaja: Kadri Masing

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: