Eestis on kala hind heade ekspordivõimaluste tõttu kõrge

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Eesti kalandussektoril läheb praegu hästi, sest ekspordivõimalused on head, seetõttu peab ka Eesti ostja leppima kõrgema hinnaga.
Kala hind kujuneb nagu börsil, kõik sõltub nõudmise ja pakkumise vahekorrast. Samuti mõjutab kala hinda kvoot. Näiteks vähenes kahe aasta eest kilu püügikvoot drastiliselt, nõudmine ületas pakkumise ja hind tõusis, vahendasid ERRi raadiouudised.

"Peale selle mõjutavad kala hinda ka igasugused kaudsed tegurid, näiteks püügiõiguse tasud, mis tuleb riigile maksta, kalurite enda kulutused jne. Kõik kulud lüüakse kokku, arvestatakse välja hind ja sellega pakuvad kalurid kala kalatöötlejatele," rääkis Eesti kalaliidu tegevjuht Valdur Noormägi.

Kalandussektor elab Noormägi hinnangul praegu hästi ja just tänu sellele, et eestlane ei söö ära kilu ja räime, mida meil kõige rohkem püütakse.

"Väga palju eksporditakse elujõulistele turgudele. Sealt on küll mõnikord probleemne raha kätte saada, kuid majanduslik seisukord on Ida-Euroopa turgudel paremaks läinud. Ka meie koduturul on pärast kriisiaastaid kala tarbimine hakanud ülesse minema, inimesed on hakanud kala sööma, sissetulekud on suurenenud ja kala on hakatud rohkem ostma," ütles Noormägi.

Samas poes vaadates tundub kala hind kallis.

"Eesti turg on väikene, kala ostetakse vähem ja sealt tulevad oma hinnad. Mageveekala hinda mõjutab kala nõudlus Lääne-Euroopas, sest enamus fileerijaid turustavad oma toodangut Lääne-Euroopas, kus on hind tunduvalt kõrgem. Saan ärimeestest aru, miks ta peaks Eestis turustama odavama hinnaga kui ta saab mujal selle eest kallimat hinda," rääkis Noormägi.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: