X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilves külastas Kuramaal vanu liivlaste külasid

President Toomas Hendrik Ilves külastas Läti riigivisiidi viimasel päeval Kuramaal vanu liivlaste külasid.
Ilves tõdes, et eestlased on lätlastega sugulased just liivlaste kaudu. Liivi keele ja kultuuri püsimine sõltub palju Eesti ja Läti ühistest jõupingutustest, tõdesid mõlema riigi presidendid väljasõidul Kuramaale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Liivi külas Mazirbes, põimub mitme rahva ühine ajalugu ja siin püütakse teha ka kõik selleks, et liivi keel ja kultuur säiliksid. Mazirbes asuva Liivi rahvamaja ehitasid üle 70 aasta tagasi eestlased, soomlased ja ungarlased koos.

Liivimaa on Eestit ja Lätit sidunud 800 aastat. Ja ehkki praegu peab end liivlasteks vaid mõnisada inimest ja soome-ugri keelte hulka kuuluva liivi keele kõnelejaid on veelgi vähem, püütakse kadumakippuvat tagasi tuua.

"Liivi keel ja rahvas pole veel ära kadunud, aga kaob ära, kui meie vennad eestlased ja lätlased selle hoidmiseks midagi ei tee," ütles Läti seimi liige, Liivi Liidu juht Davis Stalts.

Ajaloolises liivi külas Kolkas tegutsevad folklooriansamblid. Kalapüük annab kohalikule rahvale küll järjest vähem tööd, aga optimism pole kadunud.

"Kolka rikkus on loodus. Ja muidugi kaks merd, mida pole kusagil mujal," ütles Olita.

"Töökohti meil on. Meil on kalatöötlemistsehh," lausus Janina..

"Liivlasi pole eriti palju. Vähe räägivad liivi keelt noored," nentis Venta.

"Kuigi meil on keelelised erinevused, siis meie kogemused ja meie läbielatud ajalugu ja tugev liivi mõju Läti kultuurile tähendab, et me mõistame üksteist paremini, kui mõistame kedagi teist," rääkis president Ilves.

"Et edasi minna, peaks meil vähenegi osa liivlasi alles jääma. Praegu noori vaadates tundub, et see on saavutatud ja midagi pole kadunud," ütles Läti president Andris Bērzinš.

Eestis avaldatud raamat liivlastest müüdi kiiresti ära. Nüüd peaks valmima liivi, eesti ja läti keele sõnaraamat.

"Mis meil on puudu, on süsteem," rääkis liivi keele uurija Valts Ernštreits. "Meil on küll kolded, kus tehakse üht või teist asja, aga meil pole kokkuvõtvat süsteemi, kokkuvõtvaid andmebaase, kus oleks kogu see teave, mis on erinevais kohtades üle maailma, ja need uurimused üle maailma, mis oleks kokku toodud."

Kahe riigi presidendi ühine üleskutse Liivimaa kaudu ühist ajalugu, kultuuri ja tavasid praegugi rohkem väärtustada leiab järgijaid. Ehk on see Liivimaa taassünd uuel moel? Kolka neemel, kust Saaremaa enam kaugel pole, võib sellele mõelda.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: