Eesti võib järgmiseks aastaks oodata suuremat kilupüügi kvooti

Eile toimus Brüsselis EL põllumajandus-ja kalandusnõukogu istung, kus liikmesriigid arutlesid komisjoni kalakvootide jagamise teatise üle. Teatis annab juhised 2013. aasta kalapüügivõimaluste konsultatsioonide läbiviimiseks sügisel.
Euroopa Komisjon soovib hiljemalt 2015. aastaks majandada kalavarusid maksimaalse jätkusuutliku põhimõtte kohaselt. See tagaks kalavarudele hea seisundi ning kalandussektorile suurema majandusliku kasu, teatas keskkonnaministeeriumi pressiesindaja.

"Toetame komisjoni põhimõtet, sest see aitaks vähendada ülepüüki ja hallata kalavarusid heaperemehelikult. Tähtis on liikuda kalavarude hea taseme saavutamise suunas järk-järguliselt," märkis keskkonnaminister Keit Pentus.

Tema sõnul tuleks kalakvootide määramisel arvestada sellega, et kvoodimuudatused ei erineks aastate vahel rohkem kui 15%. "Selline poliitika on end siiani suhteliselt hästi tõestanud ja see on kindel viis liikuda jätkusuutliku kalavarude majandamise suunas."

Kvootide või püügivõimsuse piirangute kehtestatmisel järgmiseks aastaks peab silmas pidama, et need väldiksid ülepüüki. Uuematel andmetel on nii kilu kui ka räimevarude seis paranemas. "Usun, et sügisestel läbirääkimistel on Eestil oodata kilu ja avamere räime osas paremat kvooti kui viimastel aastatel, sest teadlased on täheldanud nende kalavarude seisu paranemist," märkis Pentus.

Komisjon on alustanud ka ettevalmistustööga, et vahetada praegused ühte kalavaru käsitlevad majandamiskavad välja mitme kalaliigi majandamisel põhinevate kavadega. "Julgustasime komisjoni selliste majandamiskavadega välja tulema," rääkis Pentus.

"Teadlased on Läänemerel ära teinud suure töö ning esitanud oma ettepanekud mitme kalaliigi põhiste majandamiskavade koostamiseks. Tegemist on esimese sellise katsega, kuid oleme veendunud, et siin peitub varude haldamise tulevik, sest mitmed Läänemere ja teiste merede kalaliigid on omavahel saaklooma ja röövlooma seisukohast tihedalt seotud," selgitas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: