Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Freskot taastada üritanud Hispaania vanaproua kogub poolehoidu

Fresko enne ja pärast \
Fresko enne ja pärast \"restaureerimist\". Autor/allikas: AFP Photo/Scanpix
Hispaanias kogub poolehoidu vanaproua, kes üritas taastada 19. sajandust pärit freskot, ning avaldatakse pahameelt uuringukeskuse vastu, kes loo avalikustas.
Hispaanias ja ka mujal maailmas leidis augusti lõpus laialdast kõlapinda uudis eakast Hispaania naisest, kes üritas omavoliliselt taastada 19. sajandist pärit Elias Garcia Martineze freskot "Ecce homo". 

Ebaõnnestunud restaureerimise avalikustas kultuuriväärtusi uuriv organisatsioon Centro de Estudios Borjanos. Uuringukeskuse juht Manuel Garcia Arribas ütles Vikerraadio saatele "Kirikuelu", et see teema tuleb lahus hoida kirikust, sest nimetatud pühakoda ei kuulu katolikule kirikule.

"Samuti pole maali restaureerimisega seotud kohalik preester, sest pühakoda kuulub hoopiski ühele heategevusorganisatsioonile. Preester käib selles kirikuhoones vaid mõned korrad aastas, pühade ajal," rääkis ta.

"Restaureerimise võttis ette üks naine, kes elab kirikuhoone läheduses ja kes otsustas, et hakkab seda ise tegema. Üllatavaks probleemiks osutus aga see, et suurem osa kohaliku Borja linna elanikest on nüüd kõik selle proua poolt ja veelgi enam, see maal on saanud head tagasisidet paljudest kohtadest üle maailma," rääkis Arribas.

"Inimesed koguvad allkirju ja saadavad linnavalitsusele kirju, et maal jääks niisuguseks nagu ta nüüd on. Sellest maalist on saanud kummaline ikoon ja tulemus on risti vastupidine sellele, mida meie ootasime," lisas ta.

Arribas töötab uuringukeskuses, mis tegeleb ajaloo- ja kunstiväätustega. Centro de Estudios Borjanos oligi esimene, kes maali restaureerimisest avalikkust teavitas, kui pani uudise kunstiväärtuse rikkumisest oma blogisse üles.

Kummalisel kombel on olnud tagasiside maalija suhtes positiivne, aga uuringukeskuse suhtes vägagi negatiivne. "Kohe kui kunstiväärtuse rikkumine teatavaks sai, isegi enne selle rahvusvahelist kajastust, algatati ametlik juurdlus juhtunu kohta. Praegusel hetkel pole teada, kas maali saaks originaali kujul taastada ning seda mitte üksnes tehnilistel põhjustel, vaid ka seetõttu, et puudub info kui palju on pealmise kihi all alles originaalvärvi. Samuti ei ole teada, kui kaua võiks aega võtta maali restaureerimine," rääkis Arribas.

Vaatamata sellele, et maali ebaõnnestunud restaureerimise avalikuks tulemisest on möödunud juba tükk aega, püsib see teema endiselt kohalikus ajakirjanduses aktuaalsena. "Sõna võtab originaalmaali autori perekond, samuti Borja linna elanikud ja paljud inimesed üle maailma. Teema on Hispaania meedias üleval ning paljud väljendavad oma poolehoidu maaliga tegelenud vanaprouale," märkis Arribas.

Ta rõhutas, et uuringukeskus ei taha mitte mingil juhul kedagi isikuliselt rünnata. "Esimeses teates rikutud kultuuriväärtuse kohta jäeti isegi mainimata, kes seda tegi."

Arribase sõnul rõhutab ta seda seetõttu, et uuringukeskust kritiseeritakse ka juhtumi avalikustamise pärast. "Rikutud maali uuritakse tänaseks juba rohkem sotsioloogilisest kui kunstilisest aspektist. Reklaamiagentuurid uurivad seda fenomeni, kunstiline külg on peaaegu välja jäetud. Analüüsitakse sotsiaalset poolt ja nähtust, kuidas uudis levib."

Küsimusele, mida teeb Borja linnavalitsus nüüd, vastas Arribas, et linnavõimud püüavad registreerida selle pildi autoriõigust, sest paljud kasutavad maali sobimatul kujul. "Mõned firmad teevad T-särke ja küpsetisi. Sellest on saanud müüginumber, küsimata kelleltki luba ja paljudel juhtudel keskendutakse vaid loo grotesksusele."

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: