Nõudebuss aitab parandada inimeste liikumisvõimalusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kagu-Eesti maapiirkondades kinnitab kanda uus ühistranspordiliik - nõudebuss. Eestis ainulaadse pilootprojekti raames on seda neli aastat edukalt katsetatud Räpina vallas.
Nõudebuss tähendab niisugust ühistraspordiliiki, kus vastupidiselt tavapärasele elu sättimisele bussiaegade järele, kohandatakse bussi liikumine inimeste vajadustele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Räpina vald alustas sellise transpordivõimaluse katsetamist vabariigis ainulaadse pilootprojektina 2007. aastal ja nii on see jäänud tänaseni toimima.

"Meil on suhteliselt hästi korraldatud tavaline ühistransport, aga kuna mingil ajal, mingid inimesed ja külad jäävad sellest välja, siis kooruski selline mõte," selgitas Räpina vallavanem Teet Helm.

Positiivsest kogemusest on kinni hakanud ka Räpina lõunapoolsed naabrid Setomaal. Uued planeeritavad liinid Värska ja Mikitamäe vallas on kohandatud näiteks postkontori ja perearsti vastuvõtuaegadega, et inimesed saaksid ühe korraga kõik asjad aetud.

Novembris Värska vallast Saatsest Misso teatrisse toimunud esimese proovisõiduga jäi rahvas rahule. "Kui tahaks näiteks kontserdile minna, aga pole millegagi minna, siis on väga teretulnud see nõudebuss," ütles Saatse raamatukogu juhataja Tiia Allas.

"Kui inimeste arv jääb väikseks, siis regulaarliini enam käigus hoida ei saa. Aga samas, kui külla on jäänud 15 inimese asmele viis - ka need tahavad sealt liikuda," ütles Põlva maavalitsuse arenguosakonna nõunik Mikk Mehilane.

Räpina vallas on kaks nõudebussiliini, millel buss sõidab korra nädalas. Keskmiselt kasutab liini 15 inimest. Räpina valla nõudebussi pilet maksab kõigile sõitjatele 77 senti. 60 protsenti kuludest kannab riik ning vahepealse osa omavalitsus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: