Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

KAPO avas Valgas esimese avalikkusele suunatud näituse

Valgas on isamaalise kasvatuse püsiekspositsioonis nüüd kaitsepolitseiameti muuseumituba, mis suures osas salastatud tegevusega KAPO jaoks on esimene avalikkusele suunatud väljapanek.
Näha saab kaitsepolitsei vormiriietust, sümboolikat ja teenistusstaaži märke, aga ka ülevaadet ajaloost ja KAPO tegevusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Väljas on Märt Ringmaa kriminaalasja uurimisel kasutatud Tallinna Pae tänava piirkonna makett. Näha saab ka detonaatoreid ja Ringmaa lõhkeseadeldise maketti.

Põgusa ülevaate saab Hermann Simmiga seotud riigireetmise loost ja võib kaasa mõelda, kuidas võõrriigid luure- ja mõjutustegevust ellu viivad. KAPO muuseumitoas on väljas organisatsiooni Naši lipp ning avalikel üritustel kasutatud provokatiivseid materjale.

"Et lõhkeseadeldistega ja plahvatustega seotud uurimised on KAPO pädevuses, siis lisaks Ringmaa teemale oleme mõned asjad ka laiemalt pannud, mis üldse lõhkematerjalidega seondub," ütles kaitsepolitseiameti peadirektor Raivo Aeg.

Kaitsepolitsei tahab tulevikus avada ka oma muuseumi, kuid praegu pole Tallinnas asuvas peahoones selleks ruumi.

"Tegevus on väga palju kaitstud riigisaladusega, kuid igas demokraatlikus riigis peaks kodanikud ikka teadma, millega riigiasutused tegelevad, milline on nende vastutusala," märkis Aeg.

Kaitsepolitseiameti väljapanek oli Valga muuseumis ka varem, kuid nüüd on see ülevaatlikum ja põhjalikum. Valga isamaalise kasvatuse püsiekspositsioon hõlmab väljapanekuid kõigi Eesti jõustruktuuride kohta, Lätist on esindatud politsei ja piirivalve.

"Siia tulles ei peaks piiduma ainult tunni-poolteisese külastusega, vaid saaks paljude tegevustega aega veeta kuus-seitse tundi või isegi paar päeva. Meil on selleks võimalused loodud, militaarturismi marsruudid käivitatud," kinnitas püsiekspositsiooni juht Meelis Kivi.

Augusti teisel poolel peetakse Valgas rahvusvahelist militaarajaloo festivali.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: