Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ringmaa sõber eitas kohtus kuritegusid

Tartu maakohtus eile alanud protsessil eitas meedias Pae tänava pommimeheks tituleeritud Märt Ringmaa sõber Hendrik Kurvits kuritegusid, sealhulgas ka trotüüli omandamist.
Hendrik Kurvits (68), kes varem kandis perenime Lori ei tunnistanud end süüdi kelmuses, võltsimises, valeandmete esitamises ja lõhkeaine käitlemises.

Koos Kurvitsaga kohtu all olevad Felor Felman (48), Maarja Paim (40), Priit Kahem (54) ja Virve Raidma (49) tunnistasid end kelmuses ja võltsdokumentide kasutamises ning viimane neist ka ametialases võltsimises täielikult süüdi, ütles Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamm ERR-i uudisteportaalile.
 
Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Kretel Tamme süüdistuse järgi võltsis Kurvits 2004. ja 2005. aastal Paimi ja Felmani tööraamatuid nende väidetava, kuid tegelikult mittetoimunud töötamise kohta. Nii tekkis neil valeandmetega tööraamatu alusel õigus saada tööstaaži eest töövõimetuspensioni. Samal eesmärgil võltsitud tööraamatu omandas Kurvitsalt ka Kahem.

Süüdistuse järgi koostas perearst Raidma 2004. ja  2005. aastal Paimile, Felmanile ja Kahemile nende tegelikku tervislikku seisundit teadmata ja tuvastamata ebaõigeid andmeid sisaldava arstliku ekspertiisi taotlused töövõime kaotuse protsendi määramiseks.

Tartu pensioniametile esitatud ebaõigete andmete alusel maksti 2004.-2007. aastal alusetult Paimile töövõimetus- ja rahvapensioni üle 10 000, Felmanile üle 48 000 ja Kahemile üle 14 000 krooni. 

Kurvitsat süüdistatakse ka ebaseaduslikus trotüüli käitlemises, mis seisnes selles, et ta omandas ajavahemikul 1992-1994 eeluurimisel tuvastamata jäänud Vene armee sõjaväelaselt kasti 10-20 kilogrammi trotüüliga ning toimetas selle oma tuttava koju Tartus Aardla tänaval.

Täpselt tuvastamata ajal toimetas Kurvits spordikotti pandud trotüüli liinibussiga Tartust Tallinnasse. Lõhkeaine edasine liikumine ei ole teada.

Kurvits jättis Aardla tänaval asunud garaaži pööningule 800 grammi trotüüli, mille  kaitsepolitseinikud leidsid läbiotsimisel 2007. aasta 4. mail.

Samuti esitas Kurvits süüdistuse järgi 2007. aasta 12. detsembril Tartu linnavalitusele valeandmeid sisaldava sotsiaaleluruumitaotluse, et saada tasuta üürikorterit.
 
Kurvitsa kunagine vanglakaaslane ja sõber Märt Ringmaa on praeguseks 15-aastaks vangi mõistetud Tallinnas kahe lõhkemata jäänud pommi paigaldamise ja võltsitud tööraamatuga pensioni väljapetmise eest.

Riigiprokuratuur süüdistas Ringmaad aastatel 1998-2005 kokku 11 plahvatuse korraldamises, milles hukkus seitse ja sai vigastada kuus inimest. Plahvatused tekitasid varalist kahju üle seitsme miljoni krooni. Kaks paigaldatud lõhkeseadeldist ei plahvatanud.
 
Kaitsepolitsei võttis Ringmaa kuritegudes kahtlustatuna kinni 2005. aasta 11. novembril ning alates sellest ajast viibib ta vahi all.

Kohus on kavandanud Kurvitsa ja tema kaassüüdistatavate kriminaalasja arutamise kuni 20. jaanuarini.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: