Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus pani Ringmaa sõbra vangi

Tartu maakohus mõistis täna aastateks vangi ajakirjanduses Pae tänava pommimeheks tituleeritud Märt Ringmaa sõbra Hendrik Kurvitsa, kes mõisteti muuhulgas süüdi ka ligi 15 aastat tagasi umbes 20 kilo trotüüliga asjatamises.
Kohus mõistis varem perenime Lori kandnud Kurvitsa (68) lisaks lõhkeaine käitlemisele süüdi kelmuses, võltsimises ja valeandmete esitamises ning määras talle koos varasema kandmata karistuse liitmisega reaalse viie aasta ja ühe kuu pikkuse vangistuse.      

Jaanuari alguses alanud protsessil eitas Kurvits kategooriliselt kõiki kuritegusid, sealhulgas ka väidetavalt umbes 15 aastat tagasi trotüüli omandamist ning selle väidetavat toimetamist Tallinnasse. Samas jäi eeluurimisel nimetatud lõhkeaine edasine liikumine Tallinnas tuvastamata.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kretel Tamm süüdistas Kurvitsat ebaseaduslikus trotüüli käitlemises, mis seisnes selles, et ta omandas ajavahemikul 1992-1994 eeluurimisel tuvastamata jäänud Vene armee sõjaväelaselt kasti 10-20 kilogrammi trotüüliga ning toimetas selle oma tuttava koju Tartus Aardla tänaval.

Täpselt tuvastamata ajal toimetas Kurvits spordikotti pandud trotüüli liinibussiga Tartust Tallinnasse. Lõhkeaine edasine liikumine ei ole teada, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt jättis Kurvits Aardla tänaval asunud garaaži pööningule 800 grammi trotüüli, mille  kaitsepolitseinikud leidsid läbiotsimisel 2007. aasta 4. mail.

Eesti Ekspressi võrguleht kirjutas, et kaitsepolitsei jaoks oli Kurvitsa süüdimõistmine hädavajalik, et näidata tema seotust Märt Ringmaale inkrimineeritud plahvatustega Lasnamäel - tõsi, millest enamikus Ringmaa õigeks mõisteti, sest Harju maakohtu hinnangul ei tõendanud Ringmaa süüd mitte miski.

Kurvits vahistati 2008. aasta detsembris kohe pärast seda, kui Ringmaa kohtuasjas lõppes kohtulik uurimine ja polnud enam võimalik mõjutada Kurvitsat oma vana sõbra Ringmaa vastu ütlusi andma.

Just nõnda seletab Hendrik Kurvits tema vahistamist ja karistamist - "Kapo nõudis, et räägiksin Ringmaa vastu ükskõik mida, muidu leitakse mu kohta midagi ja viis aastat kohus ikka mulle mõistab," ütles Kurvits oma viimases sõnas kolmapäeva hommikul. "Ei ole midagi teha - elame riigis, kus kapo on kõige tähtsam."

"Mul on väga piinlik istuda 70-aastasena siin kohtupingis. Mul on piinlik Eesti vabariigi pärast, sest meil on olemas seadused, aga puudub seaduslikkus. Ma olen nüüd kohtu all sellepärast, et olen Märt Ringmaa sõber," nentis Kurvits viimases sõnas.

Koos Kurvitsaga kohtu all olnud Felor Felman (48), Priit Kahem (54) ja Virve Raidma (49) said penisoni väljapetmise eest nii tingimisi vangistused kui rahalised karistused. Eelmiste kaassüüdistatava Maarja Paimi (40) suhtes lõpetas kohus prokuröri taotlusel menetluse otstarbekuse kaalutlustel. 
 
Süüdistuse järgi võltsis Kurvits 2004. ja 2005. aastal Paimi ja Felmani tööraamatuid nende väidetava, kuid tegelikult mittetoimunud töötamise kohta. Nii tekkis neil valeandmetega tööraamatu alusel õigus saada tööstaaži eest töövõimetuspensioni. Samal eesmärgil võltsitud tööraamatu omandas Kurvitsalt ka Kahem.

Süüdistuse järgi koostas perearst Raidma 2004. ja  2005. aastal Paimile, Felmanile ja Kahemile nende tegelikku tervislikku seisundit teadmata ja tuvastamata ebaõigeid andmeid sisaldava arstliku ekspertiisi taotlused töövõime kaotuse protsendi määramiseks.

Tartu pensioniametile esitatud ebaõigete andmete alusel maksti 2004.-2007. aastal alusetult Paimile töövõimetus- ja rahvapensioni üle 10 000, Felmanile üle 48 000 ja Kahemile üle 14 000 krooni.

Samuti esitas Kurvits süüdistuse järgi 2007. aasta 12. detsembril Tartu linnavalitusele valeandmeid sisaldava sotsiaaleluruumitaotluse, et saada tasuta üürikorterit.
 
Kurvitsa kunagine vanglakaaslane ja sõber Märt Ringmaa on praeguseks 15-aastaks vangi mõistetud Tallinnas kahe lõhkemata jäänud pommi paigaldamise ja võltsitud tööraamatuga pensioni väljapetmise eest.

Riigiprokuratuur süüdistas Ringmaad aastatel 1998-2005 kokku 11 plahvatuse korraldamises, milles hukkus seitse ja sai vigastada kuus inimest. Plahvatused tekitasid varalist kahju üle seitsme miljoni krooni. Kaks paigaldatud lõhkeseadeldist ei plahvatanud.
 
Kaitsepolitsei võttis Ringmaa kuritegudes kahtlustatuna kinni 2005. aasta 11. novembril ning alates sellest ajast viibib ta vahi all. Kurvits on vahi all alates 2008. aastast.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: