Lennart Meri filmimaterjal jõudis Saksamaalt Eestisse ({{commentsTotal}})

Täna pärastlõunal avati rahvusringhäälingu filmiarhiivis Saksamaalt saabunud kastid Lennart Meri filmi "Toorumi pojad" materjalidega.
Enam kui 18 tunnist filmimaterjalist pidi Meril valmima ligi mahukas teadusfilm, aga 1991. aastal Eesti ja maailmapoliitikas toimunud arengute tõttu pidi autor selle ettenägemata ajaks edasi lükkama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

1985. ja 1988. aasta ekspeditsioonidest Lääne-Siberisse Handi- ja Mansimaale pidi Lennart Meril valmima kaks filmi. Lühem, tunnipikkune dokumentaalfilm "Toorumi pojad" õnnestus Meril valmis teha, misjärel tuli hakata Eesti iseseisvust taastama. 

Mahuka teadusfilmi materjalid ootasid president Merit Saksamaal Göttingeni instituudis 20 aastat, aga ei jõudnud ära oodata.

ERR-i filmiarhiivi vastutav toimetaja Kadri Kanteri hinnangul on need filmilindid hindamatu väärtusega.

"Viimast korda näeme handi karupeiesid nii, nagu need ehedalt toimusid, kogupikkuses. Vähe sellest, et on filmidokumentatsioon - on olemas ka üleskirjutus, assistent kirjutas üles iga kaadri, iga laulu, lauludest on tõlke," rääkis Kanter.

Karupeied on soomeugri rahva hantide kohustuslik rituaal pärast karu tapmist. Peied kestavad neli-viis päeva: karu ehitakse, teda toidetakse ja lõbustatakse nii maadluse kui laulu-tantsuga. Aastatuhandeid kestnud traditsioon on hantide elus üks olulisemaid.

Eesti viljakaim helioperaator Enn Säde, keda Lennart Meri nimetas tihti oma kaasautoriks, võiks ekspeditsioonist hantide juurde rääkida lõputult.

"Ainuüksi ettevaatlike rehkenduste järgi on siin vanu rituaalseid laule umbes 5000 lehekülge, kui see transkribeerida. Lennart oma lennukas väljaütlemises ütles, et see on umbes nagu "Kalevala" või "Odüsseia"," rääkis Enn Säde.

Hantide "Odüsseia" loodetakse digiteerida ja koostöös antropoloogidega teadusfilmiks vormida umbes aasta jooksul.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: