Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvaliit alustab kõnelusi sotsidega ühinemiseks

{{1271060940000 | amCalendar}}
Rahvaliit ja sotsiaaldemokraadid allkirjastasid leppe, mille järgi kaob Rahvaliit erakonnana ning selle liikmed ühinevad sotsiaaldemokraatidega.
Vaata Pihli ja Rüütli kommentaare

Erakonnad alustavad ühinemiskõnelusi ning plaanivad järgmistele valimistele minna ühise nimekirjaga, seisab ühiste kavatsuste deklaratsioonis, millele Rahvaliidu esimees Karel Rüütli ja sotside juht Jüri Pihl täna kella 13 paiku allkirjad andsid.

Leppe järgi teeb ettepaneku ühinemiseks SDE ning kui Rahvaliit selle heaks kiidab, peab ühinemine teoks saama enne 2011. aasta märtsi, kui toimuvad parlamendivalimised.

Deklaratsiooni järgi moodustavad erakonnad ühised töögrupid, et ühinemistingimuste, valimisprogrammi ja -nimekirjade osas kokku leppida. Kuni ühinemisprotsessi lõpuni kooskõlastavad mõlema erakonna juhtorganid oma otsused üksteisega.

Leppe peavad heaks kiitma mõlema erakonna volikogud hiljemalt 10. maiks. Rahvaliidu volikogu koguneb juba täna kell 16.

Rüütli: kõik kindlasti ei tule kaasa

Rahvaliidu esimees Karel Rüütli rääkis ERRi uudisteportaalile, et ta loodab juba täna õhtul volikogult mandaadi saada ühinemisläbirääkimiste alustamiseks.

"Meie eesmärk on jõuda lepinguni, mille saaks hiljem heaks kiita mõlema erakonna kongressid," sõnas ta. "Soovime, et tekiks Eestile kolmas alternatiivne valik IRLi ja Reformierakonna liidu ja Keskerakonna kõrvale."

Rüütli ei osanud prognoosida, kui palju rahvaliitlasi ühinemist toetamas on. "Praegusel hetkel ei oska ma öelda, kindlasti mingi osa inimesi ei tule sellega kaasa, kuid see on nende endi otsustada."

Pihl: Reiljanile ja Tuiksoole kohta pole

Sotsiaaldemokraatide esimees Jüri Pihl tundis heameelt, et ühinemisprotsess nüüd ka reaalselt alguse saab.

"Meil on delegatsioon moodustatud juba tükk aega tagasi. Rahvaliit peab nüüd oma otsused tegema. Protsessi algus on kasulik meile mõlemale ja Eesti rahvale ja poliitikale," märkis Pihl.

Pihl ei karda, et saab endale partneriks lõhestunud erakonna. "Ma ei tahaks kuidagi võrrelda seda ühinemist Isamaaliidu ja Res Publica . Meie eesmärk on, et ei teki erinevad fraktsioonid, vaid need inimesed, kes erakonnas tahavad olla, oleks ühe laua taga ja ühe asja eest väljas."

Enne kahe partei ühinemist "korrastatakse erakondade liikmearvestust", kuid ühinemist toetavad rahvaliitlased loetakse sotsiaaldemokraatideks. Samas rõhutas Pihl, et näiteks Villu Reiljanil ja Ester Tuiksool erakonda asja pole.

"Ei sobi ju erakonda inimesed, kes on kohtu all. Meile on see vastuvõetamatu, kui on sellised probleemid Eesti õiguskaitseorganitega. Nimekirju ongi vaja korrastada, et leida need inimesed, kes soovivad sotsiaaldemokraatlikke väärtusi edasi kanda," teatas Pihl.

Pihli kinnitusel jääb pärast ühinemist erakonna nimeks jätkuvalt Sotsiaaldemokraatlik Erakond.
[flowplayer]://media.err.ee/uudised/2010-04-12_AK_rahvaliit.mp4[/flowplayer]

Toimetaja: Priit Luts, Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: