Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ELF alustas koostööd keskkonnasõbralike taludega

Eestimaa Looduse Fond (ELF) lõpetas konkursi, mille käigus valis Lõuna- ja Lääne-Eestis välja kümme keskkonnasõbralikku põllumajandustootjat, kellega luuakse Eesti-Läti ühine näidisettevõtete koostöövõrk.
Igale ettevõttele töötatakse välja ka säästva arengu agenda, teatas ELF.

Konkursil hinde 5+ saanud Koivakonnu lihaveiserantšo Valgamaal ulatub oma tegevusega juba ka ise Lätisse, kasutades piiritaguseid heinamaid. Talu peremees Kalev Raudsepp hooldab loomi karjatades Mustjõe ja Koiva jõe äärseid poollooduslikke kooslusi. Sellega avab ta maastikuvaateid ning uuendab pidevalt elupaiku jõeäärsete avamaastike taime- ja loomaliikidele.

Samas korraldab ta loodushoiutalguid ja -koolitusi. Ometi pole Raudsepp täiesti rahul, vaid muretseb, et ka tema tegevus siiski mõjutab keskkonda, ning mõtleb, kuidas veiseid nii karjatada, et teisi loomi samas mitte välja tõrjuda.

Kümne projektis osaleva talu või ettevõtte hulgas on nii mahedaid kui tavatootjaid, nii suurettevõtteid kui ka vaid lisasissetulekut andvaid majapidamisi. Ka toodete profiili poolest on võrgustik mitmekesine: on nii lamba-, piima-, liha-, teravilja- kui ka köögiviljakasvatajaid.

Pajumäe talu on maheda piimatootmise kõrvale loonud ka oma maheda piimatööstuse. Alt-Lauri talu tegeleb lisaks põllumajandusele ka mahekaupade jaemüügiga. Kurese peremees on keskendunud väljasurnud küla ning selle loodus- ja arhitektuurimälestiste väärtustamisele.

Riido ökotalu hooldab rannamaastikke, pakkudes elupaiku paljudele lindudele, sealhulgas haruldasele merikotkale. Väike-Nakatu talu majandab lisaks loomadele ka hotelli. Kõik koostöövõrgustikku valitud talunikud soovivad aga oma tegevust veelgi parendada.

"Projektis osalemiseks kandideeris veel hulk tõeliselt keskkonnasõbralikke ja edasipüüdlikke põllumajandustootjaid, " ütles projekti juht Teet Eomäe. "See näitab, et põllumajandustootjate keskkonnahuvi on suurem kui projekti võimalused."

Eestist valiti lisaks eelnimetatud taludele välja veel Kanarik-Jakobi talu, OÜ Viraito, Sepa talu ja Sürgavere Põllumajandusühistu.

Kaheaastast DemoFarm projekti rahastab EL INTERREG Eesti-Läti Programm. Projekti peapartner on Läti Põllumajanduse Koolitus- ja Nõustamiskeskus, kaasa lööb ka Läti Looduse Fond. Lisaks näidistalude võrgustikule töötatakse projekti käigus välja keskkonnasäästliku talupidamise põhimõtted ja vastav talukorraldustarkvara.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: