Valaste joa ohtlikuks muutunud vaateplatvorm suleti

Kümme aastat tagasi rajatud Valaste joa vaateplatvorm on ohtlikuks muutunud ning lähiajal otsustab Kohtla vallavalitsus koos ekspertidega, kuidas oluline turismiobjekt taastada.
Valaste vaateplatvormile püsivusuuringu teinud professor Mait Mets ja doktor Valdo Jaanisoo on jõudnud järeldusele, et platvorm tuleb väga põhjalikult ümber ehitada, vahendasid ERRi raadiouudised.

Uuringus on välja pakutud ka kolm varianti vaateplatvormi taastamiseks maksumusega kahest kuni kümne miljoni kroonini.

Kohtla vallavanem Etti Kagarov usub, et Valaste juga saab ka edaspidi vaadelda, kuid ta ei osanud öelda millal ja millisel kujul. "Esmapilgul tundub, et kaks väga mahukat tööd on küll väga kindlad ja annavad sellele platvormile tugevuse, aga kas ta jääb vaadeldavaks ja kauniks loodusobjektiks, see on väga suur küsimus. Võib-olla tuleb vaateplatvorm likvideerida ja luua teised võimalused joa vaatlemiseks."

Platvormi lagunemises ei saa süüdistada ei projekteerijat, kommunaalprojekti ega ka ehitajat, sest sel ajal kui vaateplatvormi projekteeriti, toetus ta võrdlemisi tugevale liivakivi kihile, aga Valaste juga on üheksa meetrit kõrgemaks muutnud ja need tugevad kihid on sealt alt ära uhutud.

"Eksperdid on rõhutanud, et samal kujul juga eksponeerides on oht teele ja sillale, mis ühendab Ontika ja Valaste küla" ütles vallavanem.

Kagarovi sõnul asub Valaste juga Ontika maastikukaitsealal ning seal on omad reeglid sealse maastiku säilimisel ja eksponeerimisel. "Mina eelistaksin ikkagi looduslikku lähenemist, kuigi juga ise on tehislik ja tekkinud maaparanduslike tööde käigus. Siiski ma usun, et ta kaotab väga palju oma väärtusest, kui me paneme sinna 10 miljoni eest betooni," rääkis ta.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: