GALERII| Valaste matkarada on plaanis avada detsembri keskel

Foto: Rene Kundla/ERR

Kümne päeva pärast on plaanis huvilistele avada Valaste matka- ja õpperada ning vaateplatvormid, mille abil tahetakse piirkonda meelitada kümneid tuhandeid inimesi aastas.

Valastel asuvat Baltimaade kõrgeimat juga pole juba kaheksa aastat saanud korralikult vaadata. Eelmine vaateplatvorm suleti 2010. aastal ning neli aastat hiljem pandi lukud ette ka platvormini viinud keerdtreppidele.

Uut vaateplatvormidega treppi ja matkarada ei saanud ehitama hakata põhjusel, et selleks oli vaja muuta Ontika maastikukaitseala kaitse-eeskirja. Eelmisel aastal muudatused kinnitati ja uue atraktiivse matkaraja ehitust alustati käesoleva aasta juunis.

 

Kui minna matkarajale Tallinna-poolsest parklast ehk läänest, siis alguses laskutakse Ontika pankrannikut selja taha jättes pangametsas kulgeval rajal 100 meetrit mööda raudtreppe ja 400 meetrit mööda laudteed ja -treppe ning jõutaksegi mere ääres oleva vaateplatvormini.

Platvormi äärest üle ronides saab käia ligi poolteist kilomeetrit mööda kiviranda, kuni taas kohtutakse laudteega, mida on kokku 120 meetrit. See viib vaatetornideni, mis on mere poolt vaadates vasakul pool 30meetrist Valaste juga, mis on eriti atraktiivne suurvee aegu. Praegu on seal mitmekorruselised jääpurikaseinad.

Joa orus on näha sinna õhkimise käigus kukkunud vana vaateplatvormi, mis aga sel nädalal plaanitakse teisaldada.

Valaste joa kõrvalt mööda 11- ja 9-meetrist vaatetorni ning neid ühendavat 5 meetri pikkust treppi üles tõustes jõuavad huvilised kohta, mis Valastele kuulsust toonud talviti. Just seal moodustavad soodsate tingimuste kokkulangemisel põhjatuul, Valaste oja soine vesi ja külmakraadid jäiselt punakaspruuni muinasjutulinna.

15. detsembriks peaks valmima vaateplatvormidega tornid ja matkaraja kaks poolt. Järgmisel aastal lisatakse raja kõrvale infotahvlid ja proovitakse leida lahendus, kuidas pääseda paremini mereranda.

Plaanis on ka muuta matkarajalt tagasi tulek ohutumaks ja ehitada kahe parkla vahele kergliiklustee.

Matkarajale minnes tuleks jalga panna sobivad saapad, sest vähemalt talvise ilmaga on seal päris libe.

Valaste joa trepistiku ja matkaraja rajamine läks maksma ligi nelisada tuhat eurot ja põhiraha tuli EASist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: