Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus mõistis Ringmaa sõbra lõhkeaine osas õigeks

Tartu ringkonnakohus mõistis ajakirjanduses Pae tänava pommimeheks tituleeritud Märt Ringmaa sõbra Hendrik Kurvitsa õigeks 800 grammi trotüüli käitlemise süüdistuses.
Kohus mõistis Kurvitsa (69) lõhkeaine ebaseaduslikus käitlemises ja valeandmete esitamises õigeks, ütles Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamm ERR-i uudisteportaalile.

Lisaks tühistas ringkonnakohus Kurvitsa süüditunnistamise kaassüüdistatava Priit Kahemi (55) kelmustele kihutamises ja kaasaaitamises ning Virve Raidma (49) õigeksmõistmise ametialases võltsimises.

Ringkonnakohus mõistis Kurvitsale dokumentide võltsimise ning kelmustele kihutamise ja kaasaaitamise eest kaheaastase vangistuse. Samuti vähendas ringkonnakohus Kurvitsalt väljamõistetud menetluskulusid.

Ringkonnakohus ei pidanud tõendatuks Kurvitsale esitatud süüdistust lõhkeaine ebaseaduslikus käitlemises, kuna Kurvitsa süüditunnistamine rajaneb ainsa tõendina samas kuriteos kahtlustatava staatuses olnud tunnistaja ütlustele.

Ringkonnakohtu hinnangul saab neid ütlusi pidada pigem kahtlustatava kaitsevahendina kahtlustuse vastu, mitte usaldusväärse tõendina. "Tõendamist on küll leidnud lõhkeainele sarnase aine leidmine 2007. aasta juunis Tartus asuvast eramust, kuid selle käitlemine Kurvitsa poolt ei ole tõendatud. Lisaks on leitud aine määratletud lõhkeainena vaid visuaalse vaatlusega ning ekspert ei ole selleks kasutanud täpsemaid uurimismeetodeid," märkis kohus.

Samuti leidis ringkonnakohus, et kuna Kurvits ei esitanud 2007. aastal sotsiaaleluruumitaotluses Tartu linnavalitsusele valeandmeid, on põhjendamatu ka Kurvitsa süüdimõistmine valeandmete esitamises.

Muus osas jättis ringkonnakohus Tartu maakohtu 20. jaanuari otsuse valdavalt töövõimetuspensionite väljapetmiste süüdistusi sisaldavas kriminaalasjas muutmata.

Jaanuaris karistas maakohus Kurvitsat nelja-aastase vangistusega. Koos Kurvitsaga kohtu all olnud Felor Felman (49), Kahem ja Raidma said penisoni väljapetmise eest nii tingimisi vangistused kui rahalised karistused. Eelmiste kaassüüdistatava Maarja Paimi (40) suhtes lõpetas kohus prokuröri taotlusel menetluse otstarbekuse kaalutlustel.

Lõuna ringkonnaprokuratuur süüdistas Kurvitsat ebaseaduslikus trotüüli käitlemises, mis seisnes selles, et ta omandas ajavahemikul 1992-1994 eeluurimisel tuvastamata jäänud Vene armee sõjaväelaselt kasti 10-20 kilogrammi trotüüliga ning toimetas selle oma tuttava koju Tartus Aardla tänaval.

Täpselt tuvastamata ajal toimetas Kurvits spordikotti pandud trotüüli liinibussiga Tartust Tallinnasse. Lõhkeaine edasine liikumine ei ole teada, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt jättis Kurvits Aardla tänaval asunud garaaži pööningule 800 grammi trotüüli, mille kaitsepolitseinikud leidsid läbiotsimisel 2007. aasta 4. mail.

Süüdistuse järgi võltsis Kurvits 2004. ja 2005. aastal Paimi ja Felmani tööraamatuid nende väidetava, kuid tegelikult mittetoimunud töötamise kohta. Nii tekkis neil valeandmetega tööraamatu alusel õigus saada tööstaaži eest töövõimetuspensioni. Samal eesmärgil võltsitud tööraamatu omandas Kurvitsalt ka Kahem.

Süüdistuse järgi koostas perearst Raidma 2004. ja  2005. aastal Paimile, Felmanile ja Kahemile nende tegelikku tervislikku seisundit teadmata ja tuvastamata ebaõigeid andmeid sisaldava arstliku ekspertiisi taotlused töövõime kaotuse protsendi määramiseks.

Tartu pensioniametile esitatud ebaõigete andmete alusel maksti 2004.-2007. aastal alusetult Paimile töövõimetus- ja rahvapensioni üle 10 000, Felmanile üle 48 000 ja Kahemile üle 14 000 krooni.

Samuti esitas Kurvits süüdistuse järgi 2007. aasta 12. detsembril Tartu linnavalitusele valeandmeid sisaldava sotsiaaleluruumitaotluse, et saada tasuta üürikorterit.
 
Kurvitsa kunagine vanglakaaslane ja sõber Märt Ringmaa (72) on praeguseks 15-aastaks vangi mõistetud Tallinnas kahe lõhkemata jäänud pommi paigaldamise ja võltsitud tööraamatuga pensioni väljapetmise eest.

Riigiprokuratuur süüdistas Ringmaad aastatel 1998-2005 kokku 11 plahvatuse korraldamises, milles hukkus seitse ja sai vigastada kuus inimest. Plahvatused tekitasid varalist kahju üle seitsme miljoni krooni. Kaks paigaldatud lõhkeseadeldist ei plahvatanud.
 
Kaitsepolitsei võttis Ringmaa kuritegudes kahtlustatuna kinni 2005. aasta 11. novembril ning kohtu loal ta vahistati. Kurvits vahistati 2008. aastal.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: