Ajaleht: Vene keskpankur uuris enne surma ka Nordea panka

Ajalehe Den za Dnjom andmetel tundis mõrvatud Vene keskpanga asejuht Andrei Kozlov enne surma Eestis visiidil käies huvi ka kahtlaste arvete üle Nordea pangas.
Ajaleht Den za Dnjom on juba varem kirjutanud, et veebruaris jäi Eesti-Vene piiril sealtsamast Nordeast väljavõetud 6,3 miljoni euroga sularahas vahele üks BMW. Auto juht selgitas Ivangorodi piiripunktis Vene tolliametnikele, et raha olevat mõeldud Jedinaja Rossija ehk Ühtse Venemaa valimiskampaania rahastamiseks Peterburgis.

Märtsi viimastel päevadel teatas APNi infovärav, et Vene peaprokuratuur uurib keskpanga aseesimehe Andrei Kozlovi tapmise uut versiooni. See seostub konfliktiga Kozlovi ja kommertspanga Tsentuurio faktiliste omanike vahel, kirjutas Den za Dnjom.

Nimelt õnnestus Kozlovil tänu koostööle Venemaa siseministeeriumi majandusliku julgeoleku valitsusega Tsentuurio panganduslitsentsist ilma jätta.

Tsentuurio oli  aastatel 2005-2006 kuritegeliku grupeeringu tööriist, mis "pesi" nii selle rahandusasutuse, kui ka erinevate pankade kaudu läbi enam kui 200 miljardit rubla, 391 miljonit dollarit ja 60 miljonit eurot.
 
Ajalehe andmetel jättis Vene keskpank Tsentuurio litsentsist ilma ligi kolm nädalat enne Kozlovi tapmist ehk 23. augustil 2006. Tsentuurio kaudu avati arveid ka Eesti pankades.

Eestis pankade järelevalvega tegelev finantsinspektsioon ei ole nõustunud andmeid avaldama, kas ja kui palju jõudis Kozlov Eesti võimudega Tsentuurio osas koostööd teha.

Vene ajakirjanduse andmetel olevat Kozlov enne surma kohtunud ühe Tsentuurio variomaniku, Moskva esimese kellatehase juhi Sergei Ksenofontoviga. Lehe andmetel oli Kozlov Eesti-visiidil huvi tundnud just Ksenofontovi vastu. Ksenofontov ise eitab kategooriliselt nii osalust Tsentuurio pangas kui läbikäimist Kozloviga.

Tsentuurio ja temaga koostööd tegevad pangad kasutasid ära mitte ainult Eesti panku, vaid Läti, Leedu ja ka Ungari omi.

Varem oli Eesti Ekspress kirjutanud, et paar kuud enne mõrva käis Kozlov poolsalaja Tallinnas, et nõuda Eesti võimudelt erandkorras mitme SEB Eesti Ühispangas ja Sampo Pangas asuva arve sulgemist.

Vene keskpanga asejuht Andrei Kozlov tapeti mullu 13. septembril Moskvas. Tema tapmisele reageeris Vene president Vladimir Putin finantskuritegusid uuriva üksuse loomisega.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: