Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pae tänava pommiprotsess läks teisele ringile

{{1176803580000 | amCalendar}}
Tallinna Pae tänava pommiplahvatustes süüdistatava Märt Ringmaa kohtuprotsess algas otsast peale uue kohtuniku juhtimisel.
68aastane Ringmaa ei tunnistanud ennast plahvatuste tekitamises ja pommidega seitsme inimese mõrvamises süüdi, teatas Harju maakohus.

Ringmaa eitas ka süüd kuue inimese tervise kahjustamises, võõra asja rikkumises ja hävitamises, lõhkeseadeldise ja selle olulise osa ebaseaduslikus käitlemises ja ulatuslikus varguse katses ning tunnistas end süüdi vaid tööraamatu võltsimises.

Riigiprokurör Margus Kurm loobus süüdistusest ühes plahvatusepisoodis, mis toimus 1994. aastal Kuusalu vallas, kuna seoses karistusseadustiku muudatusega on see kuritegu aegunud.

Ringmaa kaitsja valis taas venitamistaktika, esitades kohtule taotluse, mis rahuldamise korral näinuks ette kogu kuriteo jälitustoimiku avaldamise. Viimase maht on kuni 30 kaustikut ja see sisaldab ka kohtupidamisel mittevajalikku materjali, vahendasid Eesti Raadio uudised.

Riigiprokurör Kurm hindas seda katsena istung peatada ja protsess määramatusse tulevikku lükata.

Lisaks taotles Ringmaa kohtult kahe uurimiseksperimendi korraldamist, milleks üks käsitlenuks lõhkeainete plahvatuse võimalikkuse väljaselgitamist.

Kohtunik Katre Poljakova tegi istungi rakendamisel 10minutilise vaheaja ja teatas seejärel, et kõik taotlused saab lahendada kohtuliku arutelu käigus.

Harju maakohus ei saanud pärast lõunapausi jätkata Ringmaa süüasja arutelu, sest kaitsja Raul Otsa esitas kohtule taotluse, määrata Ringmaale uus riiklikku õigusabi osutav advokaat. Oma taotlust põhjendas Otsa sellega, et asub tänavu juulis õppima Prantsusmaa ülikooli.

Protsess katkes juba veebruaris, kui toonane kohtunik Julia Vernikova taandas end, sest kaitse süüdistas teda erapoolikuses.

Uuendatud süüdistuse kohaselt korraldas Ringmaa aastatel 1998-2005 peamiselt Tallinnas Lasnamäel Pae tänaval 11 plahvatust, milles hukkus seitse ja sai vigastada kuus inimest.

Viimase 20 aasta suurima plahvatuse seeria korraldajat ootaks süüdimõistmise korral eluaegne vanglakaristus.

Toimetaja: Thomas Mell

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: