Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome tähistas täna oma 90. aastapäeva

Soome tähistas täna iseseisvumise 90. aastapäeva, juubelipidustused algasid hommikul piduliku lipuheiskamisega Helsingis Tähetornimäel ja kulmineerusid presidendi vastuvõtuga.
Venemaa koosseisus oli Soomel küll suur autonoomia, kuid rahvas ihkas enamat, 6.detsembril 90 aastat tagasi iseseisvus ka saavutati, vahendas Aktuaalne kaamera.

Suhted suure naabriga jäid Soomel ärevaks ka pärast iseseisvuse saavutamist. Teises maailmasõjas võitles Soome kahel korral Nõukogude Liidu vastu ja oli sunnitud loovutama osa oma territooriumist, kuid iseseisvus säilitati.

"Soome pääses, aga oht oli suur, et oleks läinud nii nagu Eestil ja paljudel teistel rahvastel," sõnas Niinistö.

"Paljugi tuleb pähe ja eriti sügav tänutunne on kõigi nende põlvkondade vastu, kes on selle maa üles ehitanud," ütles Soome parlamendi spiiker Sauli Niinistö.

Soome juubelipäeva hommikut alustati Helsingis Tähetornimäel lipu heiskamisega. Soome lipp on samas aasta noorem kui Soome vabariik.

Soome president Tarja Halonen asetas Helsingi Hietaniemi kalmistul isamaa eest võidelnud sõdurite mälestusristi juurde pärja. Sõjakangelaste kalmistualale on maetud tuhanded soome sõdurid, mälestusmüür on püsti ka neile, kes jäid sõjaajal kadunuks.

Samal ajal kui presidendilossis valmistuti uhkeks iseseisvuspäeva vastuvõtuks, jagati Helsingi kesklinnas heidikutele suppi.

Seda on tehtud igal iseseisvuspäeval juba 40 aastat. Heategevusürituse algataja on Veikko Hursti, nüüd korraldab seda üritust tema poeg Heikki Hursti.

"Siis kui isa ja ema alustasid, oli see protest presidendi lossipeole, kus pannakse selga ilusad riided," sõnas Heikki Hursti. "Ja siin on suur hulk vähekindlustuid ja heidikuid, kellel ei ole midagi. Nad mõtlesid, et korraldame vastukaaluks teistsuguse peo."

Sündmusi seoses Soome 90. juubeliga toimus palju. Keskpäeval peeti ka pidulik jumalateenistus Helsingi toomkirikus. Õhtul toimus üliõpilaste rongkäik ja presidendivastuvõtt lossis.

[flowplayer]://media.err.ee/uudised/2007-12-06_AK_vastuv6tt_saatkonnas.mp4[/flowplayer]

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: