Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ringmaa väitel on ta süüdi lavastatud

Harju maakohtu tänasel kohtuistungil sai Märt Ringmaa viimase sõna; Ringmaa eitas lõpuni oma süüd plahvatuste korraldamises ja väitis, et on süüdi lavastatud.
Kaks aastat kestnud kohtumaraton hakkab lõpule jõudma. Kolme tunni pikkusele riigiprokurör Margus Kurmi süüdistuskõnele vastas Ringmaa advokaat Urmas Simon omakorda kahe päeva peale jaotunud mitmetunnise kaitsekõnega. Märt Ringmaa viimane sõna oli pikk pea viis tundi. "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus väitis Ringmaa, et kõik kordub, hoolimata riigikorrast.

"30 aastat tagasi toimus täpselt samasugune asi, kaks absoluutselt süütut inimest, Hendrik Lori ja Märt Ringmaa lavastati süüdi," rääkis Ringmaa.

"Esimene kord ma naersin, aga nüüd ma kardan, ma tõesti kardan," lisas ta.

"Kaitsepolitseis või politseis võiks keegi tõendeid fabritseerida ja kedagi süüdi lavastada, see ei ole võimalik," ütles riigiprokurör Kurm.

Küsimusele, kuidas seletada Pae tänava plahvatuste lõppemist pärast tema kinnivõtmist, pommimeheks ristitud Ringmaal selget vastust pole. Seda, miks teda süüdi lavastati, ta aga arvab teadvat.

"Kapot materdati /.../, millised saamatud nad on, nad ei saa millegagi hakkama," märkis Ringmaa.

Sõrmejälje fragment pommidetaile ühendaval teibil, kuues proovis Ringmaa DNA täisprofiil,  lauakalkulaatori elektriskeem lõhkemata pommil, mis sobib Raasikult Ringmaa kodust leitud raamiga ja veel hulk tõendusmaterjale ning ekspertiise kuulusid riigiprokurör Kurmi arsenali.

Kaitsja Urmas Simon arsenalis olid aga näiteks väljendid "asitõendid kaovad kaitsepolitseist nagu kevadine lumi ja tekivad nagu seened pärast vihma". Kaitse seisukohalt polnud ükski ekspertiis pädev ega ekspert tasemel.

"Teate, ma ei ütleks, et nad täiesti küündimatud on, aga on selliseid materjale, mis ajavad naerma," ütles Ringmaa.

"Prokuratuur, politsei on nende ekspertidega koostööd teinud aastaid ja meil ei ole mingit põhjust kahelda nende professionaalsuses ja usaldusväärsuses. Samu eksperte on kasutatud sadades teistes kriminaalasjades," selgitas Kurm.

Prokurör taotleb Ringmaale eluaegset vangistust. Ringmaa ise usub, et ta mõistetakse süüdi.

"Jah, usun küll, ainult nüüd ma olen 70 aastat vana, ma naeran selle peale, sest ma niikuinii ei ela üle paari aasta kõige paremates tingimustes, aga vanglas ma suren lähimal ajal ära," rääkis Ringmaa.

Kohus teeb otsuse 6. märtsil.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: