Vene suursaadik Eestis: Ukrainas on pead tõstmas natside ideoloogilised järglased

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vene Föderatsiooni suursaadik Eesti Vabariigis Juri Merzljakov pronkssõduri juures 2012. aastal. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Venemaa suursaadik Juri Merzljakov asetas täna pärja pronkssõduri jalamile. Suursaadiku sõnul on Ukrainas pead tõstmas natside ideoloogilised järglased.

ERRi raadiouudistele antud intervjuus võrdles Merzljakov Odessa ametiühingmaja põlengut Reichstagi hoone süütamisega Natsi-Saksamaal.

Juba varahommikust alates on kümned ja sajad inimesed toonud Tallinnas kaitseväe kalmistul lilli pronkssõduri jalamile. Kohalolijad kuulavad nõukogude sõjamuusikat ning veidi enne keskpäeva toodi bussidega kohale ka II maailmasõja aegseid veterane, keda jääb iga aastaga järjest vähemaks.

Küll on nende asemele astunud kõikvõimalikes sõdades nõukogude armees teeninud mehed, näiteks Georgi Zavulski.

Mees kinnitas, et ta võitles Vietnamis 1967.-1968. aastal ning ta on saanud selle eest mitmeid medaleid. Lisaks on Zavulski ta ka Suure Isamaasõja veteran, sest töötas lapsena tehases.

Venemaa suursaadik Merzljakov ütles, et veteranid on ka täna väga vajalikud, sest taas on pead tõstmas need, kelle teod Nürmbergis hukka mõisteti. Ta võrdles Odessa ametiühingmaja põlengut Reichstagi hoone süütamisega Natsi-Saksamaal.

Vene suursaadiku väitel on kõikidel vaja ühineda kurjuse vastu, eriti tuleb tegeleda noortega, et need vanaisade võitlusi ei unustaks.

Ka Georgi Zavulski toetas praegust Venemaa poliitikat. Zavulski sõnul toetab ta täielikult Venemaa neutraalseid seisukohti ning ta avaldas lootust, et fašistlik rämps uhutakse ka Ukrainas lõpuks minema.

Eestis tähistatakse täna Euroopa päeva. Lilli toonud Svetlana ütles, et nõukogude inimestele ja venelastele on täna Võidupüha, teistele aga Euroopa päev.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: