Riigiduumas soovitakse keelata NSV Liidu ja Natsi-Saksamaa võrdsustamine

Vaade 9. mai tähistamisele Venemaal.
Vaade 9. mai tähistamisele Venemaal. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Riigiduumas anti menetlusse seaduseelnõu, millega Venemaal keelatakse Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa võrdsustamine ning samuti NSV Liidu otsustava rolli eitamine võidus natside üle Teises maailmasõjas.

Kolmapäeval Vene parlamendi kodulehel avaldatud eelnõu keelab avalikult võrrelda ja samastada Nõukogude juhtkonna, armeejuhtide ja sõjaväelaste tegevust, otsuseid ja eesmärke Natsi-Saksamaa ja selle liitlaste tegevusega, edastas Saksa väljaanne Deutsche Welle. Keeld hakkaks puudutama avalikkuses, meediaväljaannetes ning internetis tehtavaid esinemisi.

Sellekohased muudatused soovisid eelnõu algatajad viia seadusesse, mis kannab pealkirja "Nõukogude rahva võidu põlistamisest Suures Isamaasõjas 1941-1945". Samuti tahavad seaduseelnõu koostajad keelata tegevuse, mis eitaks "nõukogude rahva otsustavat rolli Natsi-Saksamaa purustamisel ja Nõukogude Liidu humanitaarset missiooni Euroopa riikide vabastamisel" Teise maailmasõja käigus.

Keeld oleks suunatud avalike esinemiste ning avalikult demonstreeritava loomingu vastu ja seda ka massimeedias ja internetis. Algatuses ei täpsustata, millised võiksid olla karistused selliste rikkumiste eest.

Algatuse esitasid kolm parlamendiliiget - alamkoja ehk riigiduuma kultuurikomisjoni esimees Jelena Jampolskaja, riigiduuma aseesimees Aleksandr Žarov ja ülemkoja ehk föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov.

Venemaal on juba kehtestatud kriminaalvastutus natsismi rehabiliteerimise eest - kuni viieaastane vanglakaristus selle eest, kui eitatakse Nürnbergi tribunali otsusega tuvastatud fakte ning samuti ka valeandmeid Nõukogude Liidu tegevuse kohta Teises maailmasõja ning sõjaveteranide kohta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: