Tallinna kool tegi klassipilte sirbi ja vasara taustal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi esimese klassi lapsed viiakse igal aastal Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi, et korraldada tseremoonia, kus muu hulgas on kohustuslik klassipilt Nõukogude Liidu sümboolika taustal.

Kooli direktor Sergei Garanža väidab, et ta ei aja poliitikat, vaid tegeleb laste väärika kasvatamisega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänane ETV saade "Pealtnägija" paljastas, kuidas 10 Eesti koolilast käisid augustis Vene riigi korraldatud ideoloogilises ajupesulaagris Kõrgõzstanis. Tegelikult käib laste hulgas endise liidu propageerimine lausa Eesti pinnal.

Vähemalt alates 2011. aastast viib Tallinna Linnamäe Vene Lütseum kõik oma esimese klassi lapsed Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi saali, kus toimub kooliastujate nn sisseõnnistamine.

Kohustuslik on ka paraadfoto sirbi ja vasara taustal, kus lisaks väikestele koolijütsidele poseerib ka direktor Sergei Garanža, kes nõustus suhtlema vaid venekeelse "Aktuaalsele kaamera" reporteriga. Eesti keelt ei rääkinud direktor terve kohtumise vältel ERRi ajakirjanikega sõnagi.

"Miks just seal? Nagu ma rääkisin, see on Venemaa ja Eesti ajalugu. On see hea või halb, aga see on ajalugu. See loss on meile lähedal, siit aknast näha," põhjendas Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi direktor Sergei Garanža.

Direktor väidab, et Evald Okase pannoo nimega "Rahvaste sõprus" taustal poseerimine pole poliitilise alatooniga ja tseremoonias pole midagi Eesti riigi vastast.

"Me ei ole enda jaoks mõtestanud, mis seal on. Jah ma saan suurepäraselt aru, et seal on kujutatud Eesti nõukogude minevikku, näidates seda liikumas tulevikku. Ja sel pühitsemise tseremoonial me ei räägi sõnagi sellest ajaloost, mis ei meeldi, ei ole vastuvõetav. Me lihtsalt räägime, et me oleme Ajaloomuuseumi saalis ja käib pühitsemine. Ei võeta oktoobrilapseks, pioneeriks ega kommunistlikuks nooreks," selgitas Garanža.

Garanža sõnul on kümne aasta jooksul sellest saalist läbi käinud üle tuhande kooliastuja ja mitu tuhat lapsevanemat. "Mitte ükski neist ei ole teinud etteheiteid, et direktor, et te teete oma tööd halvasti. Vastupidi, kõik ootavad seda üritust," lausus ta.

Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi teises klassis käib ka Keskerakonna poliitiku Yana Toomi poeg. Toom ei mäleta, kas tal on ka oma lapsest selline pilt kodus olemas, kuid ta ei näeks selles probleemi.

"Teile ei tundu see kohatu?" küsis ERRi ajakirjanik.

"Absoluutselt mitte. See on osa meie ajalugu ja see võib meeldida või mitte, aga see on fakt. Me kõik teeme pilti ma ei tea Punasel väljakul, püramiidide juures, Russalka taustal jne," vastas Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

"Millise ideoloogilise sõnumi see pilt teie arvates saadab?" küsis ERRi ajakirjanik.

"Minu arvates ideoloogilise sõnumi saadab antud juhul "Aktuaalse kaamera" reportaaž. Pilt iseenesest mingisugust poliitilist sõnumit ei sisalda ega ei saada," teatas Yana Toom.

"Aktuaalne kaamera" näitas ka viimast oktoobris tehtud pilti haridusminister Jevgeni Ossinovskile, kes ei suuda mõista, mis võiks motiveerida konkreetset kooli nende sümbolite taustal seda pilti tegema.

"Ma ausalt öeldes ei mõista seda otsust, miks peaks üks Eesti kooli klass minema klassipilti tegema nõukogude sümboolika taustale. Kindlasti on väärikaid kohti Eestis ja ka Tallinnas, kus oleks võimalik seda ka teha Eesti lipu taustal ja nendel väärtustel põhinevate sümbolitega, mis on Eesti kooli aluseks," leidis haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski.

Kui ERRi ajakirjanik küsis Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi direktorilt Sergei Garanžalt, kas oleks kohane, kui Saksamaal tehtaks esimese klassi jütsidega paraadpilte haakristi taustal, vastas mees, et see ei oleks normaalne.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: