Kaubandus-tööstuskoda: bürokraatia ettevõtluses kasvab iga aastaga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mait Palts.
Mait Palts. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kaubandus- tööstuskoja peadirektor Mait Palts ütles, et kuigi pidevalt räägitakse bürokraatia vähendamisest, võib ettevõtluses täheldada hoopis selle kindlat kasvu.

Palts rääkis Vikerraadio saates "Uudis +", et ettevõtluskliima on möödunud aastaga läinud halvemaks. Peamiselt on seda põhjustanud bürokraatia ja halduskoormuse kasv ettevõtja jaoks. Aga ka üldine suhtumine, hindas ta.

"Bürokraatia ja halduskoormuse kasvu võib võtta ka paratamatusena. Vaatamata sellele, et me kogu aeg räägime, et seda on vaja vähendada, on see viimastel aastatel järjekindlalt kasvanud," nentis Palts.

Ta märkis, et ettevõtluskliima parandamiseks oleks vaja positiivsemaid uudiseid ja mitte suhtumist, mille järgi peetakse ettevõtjaid maksupetturiteks.

"Rohkem võiks olla stabiilsust, mis võimaldaks ettevõtjal rohkem tegeleda oma ettevõtte äriprotsesside efektiivistamisega, uute turgude otsimisega ja sellega, kuidas rohkem väärtust luua. Mitte selle poolega, kuidas ühe või teise seadusemuudatusega hakkama saada. Tegutsemisvabadus ja -aktiivsus on omavahel väga selgelt seotud," lausus Palts.

Rääkides uute registreeritud ettevõtete kahanemisest, ütles Palts, et suurt traagikat selles näha ei maksa. Nimelt kahanes see arv mullu 1000 võrra. Paltsi sõnul peaks selle numbri puhul vaatama ka seda, kui palju on ettevõtteid aasta jooksul likvideerunud või läinud pankrotti.

"Ilma selle pooleta see kahanemine meile väga palju ei ütle./.../ Lõpuks võib ju ka küsida, et kui palju üldse peaks Eestis ettevõtteid olema?"

Küll ütles ta, et kui vaadata möödunud aasta ettevõtlusaktiivsust või motivatsiooni, siis oodanuks ta veelgi negatiivsemat numbrit.

"Kui me mõtleme ettevõtlusaktiivsuse või motivatsiooni peale, siis väga positiivne eelmine aasta ei olnud. Oli pigem selliseid sündmusi ja tegevusi, mis motivatsiooni allapoole tõid," sõnas ta.

Positiivsest küljest märkis Palts ära töötajate ettevõtlusregistri, mille tõttu makstakse vähem ümbrikupalka ja maksud laekuvad paremini.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: