Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ENPA võttis taas Venemaalt hääleõiguse ja nõudis Ukraina naislenduri vabastamist

{{1422475227000 | amCalendar}}
Panagiotis Lafazanis
Panagiotis Lafazanis Autor/allikas: TASS/Scanpix

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) otsustas kolmapäeval Venemaalt peamised volitused taas ära võtta. ENPA võttis vastu ka resolutsiooni, milles nõutakse, et Venemaa võimud vabastaksid 24 tunni jooksul Ukraina naislenduri Nadežda Savtšenko ning annaksid ta üle Ukraina või mõne vahendava riigi esindajale.

Venemaa ei saa otsuse kohaselt oma sõnaõigust kasutada kuni aprillis toimuva istungjärguni, vahendas Ehho Moskvõ võrguleht.

Savtšenko vabastamist puudutava resolutsiooni poolt hääletas 173 parlamentaarse assamblee saadikut, vastu oli 12 ja hääletamisest ei võtnud osa 18 saadikut.

Vene delegatsiooni juht Aleksei Puskov ütles, et sellistel tingimustel ei tule enam kõne alla mingid ENPA esindajate visiidid või kontaktid Savtšenkoga.

Mullu aprillis, pärast Krimmi annekteerimist, ENPA juba peatas Venemaa delegatsiooni hääleõiguse ning õiguse osaleda monitoorivas tegevuses. Venemaa pidas selliseid meetmeid diskrimineerivaks ning lahkus enneaegselt aprilli istungjärgult.

Ehkki esmaspäeval rahvuslike delegatsioonide, sealhulgas Venemaa volitused kinnitati uuesti, otsustas grupp saadikuid avaldada Venemaa suhtes protesti. Seetõttu otsustati panna Venemaa küsimus kolmapäeval toimunud arutelule.

Venemaa Föderatsiooni delegatsioon teatas nüüd, et peatab oma osalemise ENPA töös ja igasugused suhted ENPA-ga aasta lõpuni.

Puškov ütles, et delegatsiooni edasise liikmelisuse küsimust arutatakse käesoleva aasta lõpul, sõltuvalt sellest, milline poliitiline olukord siis valitseb.

Puškov märkis ka, et Moskva kaalub tõsiselt ka lahkumist Euroopa Nõukogust, mis tähendaks ka lahti ütlemist Euroopa inimõiguste konventsioonist.

Toimetaja: Sven Randlaid, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: