Tänavune Koosmeele preemia laureaat on kultuurikiri Müürileht ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1429162309000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Avatud Eesti fondi Koosmeele preemia pälvib tänavu kultuurikiri Müürileht.

Preemia saab Müürileht sotsiaalselt tundlike ja ühiskondlikult oluliste teemade kaasaegse, erinevaid vanuse- ning rahvusgruppe kõnetava käsitluse eest.

Avatud Eesti fondi juhi sõnul on mitu argumenti, miks pühendada tänavune preemia just Müürilehele.

"Avar maailmatunnetus võiks olla siin kõige paremini iseloomustav sõnapaar," märkis ta.

"Erinevalt nii paljudest muudest nooruslikest väljaannetest ei karda Müürileht nüüdiskultuuri kõrval lahata ka sotsiaalseid valupunkte või poliitikat. Lehe lugude vorm on sageli kaasakiskuv ja mänguline, meenutame kas või riigikogu valimiste eel avaldatud 101 idee variparlamenti. Lisaks kajastab Müürileht järjepidevalt ka tänase kodanikuühiskonnaga vältimatult seotud teemasid nagu linnaruum ja meedia. Ääretult sümpaatne oli meile omaalgatuslik, puhtalt rohujuuretasandilt kasvanud tegemise-tahe ning püüd otsida alternatiivseid rahastusmeetodeid. Veel on leht suutnud kaasata kirjutama väga erineva taustaga noori autoreid, sealhulgas neid, kelle õpingutee kulgeb Eestist eemal," loetles Hellam.

Müürilehe peatoimetaja Helen Tammemäe rõõmustas preemiast kuuldes. Samas tõdes ta, et tunded on kahetised. "Täna oleme olukorras, kus meil puudub igasugune ettekujutus sellest, kas Müürileht sügisel üldse ilmubki. Peame tunnistama, et Müürilehe-taolisel väljaandel ja teistel sarnastel omaalgatuslikel ettevõtmistel on Eestis peaaegu võimatu ellu jääda," selgitas ta.

"Kultuuripoliitika huvi väljaspool Kultuurilehe sihtasutust tegutsevate väljaannete - ja üldse väljaspool institustioone sündinud tegemiste - toetamise vastu on leige," lisas Tammemäe.

Müürilehe pidamine on muutunud luksuseks

Berliinis viibiv Müürilehe peatoimetaja Helen Tammemäe rääkis ETV saates "Terevisioon", et kui kultuurikiri seitse aastat tagasi alustas, siis oli avalikkuse ootus väike. Nüüd on aga olukord muutunud.

"Vahepealse ajaga on ootused nii suureks kasvanud, et vahel on meil endal raske põhjendada seda, et arvestades olemasolevaid ressursse me ei saa peegeldada kogu kultuurivälja või kogu poliitikat," lisas ta.

"Meid võetakse ühelt poolt täisväärtusliku ja tõsiseltvõetava lehena, aga samal ajal on sellest saanud tegijate jaoks täiskohaga töö ja võib-olla on see kasvanud meie jaoks natuke võimatuks luksuseks või ideaalprojektiks, mida nendes oludes on väga raske Eestis teha. Kindlasti on eestikeelne kvaliteetmeedia täielik luksus, mida peab toetama riik ja millel peab ka olema erasektori õlg all," rääkis Tammemäe.

Mall Hellam märkis saates, et Eestis on vabatahtlikku tegutsemishuvi rohkem kui kunagi varem, kuid alati võiks seda olla veel rohkem. "Kui vaadata statistikat selle kohta, kui palju inimesed usuvad vabatahtlikku tegevusse või omaalgatusse, siis numbrid räägivad teist keelt võrreldes näiteks põhjanaabritega," rääkis Hellam.

"Aga võimalused on suured ja siinkohal on tähtis rääkida sellest, et me kõik prooviksime toetada üksteist. Kui tuleb äge algatus nagu Müürileht, siis on selge, et meie kultuurirahastajad võtaksid neid hästi tõsiselt ja paneksid õla alla, et sellist asja ajavate inimeste ring saaks laieneda," lisas ta.

1997. aastal loodud Koosmeele auhinnaga avaldab Avatud Eesti fond iga aasta aprillis oma sünnipäeva puhul lugupidamist ettevõtmistele ja inimestele, kes on aidanud kaasa avatud ühiskonna kujunemisele.

Koosmeele preemia antakse üle täna õhtul Von Krahli teatris, mil ühtlasi tähistatakse auhinnapeoga Avatud Eesti fondi 25. sünnipäeva. Auhinnaga kaasneb 2000 eurot ja kunstnik Marje Üksise graafiline leht "Avanemine".

Varem on Koosmeele preemia saanud Euroopa kontrollikoja liige Kersti Kaljulaid, algatus "Tagasi kooli", Tiina Kangro, Imbi Paju ja Kadri Ibrus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: