Kurtna järvede veetaseme langus ohustab joogivee kvaliteeti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ida-Virumaal Kurtna mõhnastikul paikneb kolmekümnel ruutkilomeetril 38 järve. Viimase pool-sajandi jooksul on inimtegevuse mõjul järvede olukord oluliselt halvenenud. Mõned järved on kaotanud enam kui poole oma veest.

Kurtna järvede veetaseme langus algas juba eelmises sajandi seitsmekümnendatel aastatel. Põhjuseks põlevkivikaevanduste mõju, Kohtla-Järvet ja Jõhvit joogiveega varustav Vasavere veehaare ning tööd Pannjärve liivakarjääris. Enam kui meetri jao on veetase langenud veehaardele lähimais Martiska ja Kuradijärves, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna Ülikooli Ökoloogiainstituudi vanemteadur Jaanus Terasmaa ütles, et järvedes, mis jäävad Vasavere veehaardest kaugemale, on veetaseme kõikumine jäänud alla poole meetri

Järvede esialgsest looduslikest mahust on alles ainult üks kolmandik. Ohus on järvede elustik ja nii intensiivne veehaarde ekspluateerimine kahjustab ka joogivee kvaliteeti.

Tallinna Ülikooli Ökoloogiainstituudi direktori Mihkel Kanguri sõnul on potentsiaalne oht on, et Vasavere veehaarde kaevudesse hakkab jõudma madalama kvaliteediga vett nii järvedest kui ka kaevandustest.

Vasavere veehaarde rekonstrueerimise käigus kolme aasta eest loobuti plaanitud uue pumpla ehitamisest ja tõhustati olemasolevate kaevude kasutamist. Teadlaste arvates peataks järvede seisundi halvenemise veevõtu hajutamine ning veetarbimise vähendamine praegusest veehaardest 7000 kuupmeetrilt 4000 kuupmeetrini ööpäevas.

Jaanus Terasmaa sõnul on järvede veepinna langus ilmselgelt kooskõlas viimaste aastate suurenenud veetarbimisega. Käesoleva aasta algul kinnitatud Kurtna maastikukaitseala kaitsekorralduskava meetmetena paigaldatakse järvedesse automaatsed veetaseme mõõturid ja tihendatakse ka põhjavee seiret, et määrata kust ja kui palju tohib vett võtta, et oleks tagatud puhas joogivesi ning puhas loodus puhkajatele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: