Spolitis: Läti meedia pöörab rohkem tähelepanu Ossinovski kummalisele tehingule Magonisega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raudtee. Autor/allikas: Laszlo Balogh/Reuters/Scanpix

Läti parlamendisaadik Veiko Spolitis ütles Läti Raudtee juhi Ugis Magonise korruptsioonijuhtumit kommenteerides, et hetkel pööratakse sealses meedias Oleg Ossinovski võimaliku seotuse asemel suuremat tähelepanu sellele, mis põhjusel toimus nende vahel tehing diiselvagunitega, kui samal ajal käis Lätis raudtee elektrifitseerimine.

Läti ekspresident Valdis Zatlers on öelnud, et Läti Raudtee juht Ugis Magonis monopoliseeris kõik suhted Venemaaga ja tegu oli sisuliselt pereäriga.

"Jah, president Zatlersi öeldu omab ka põhjust, sest ühelt poolt on juttu Ugis Magonise perekondlikest suhetest, kus ajakirjandus hakkas tähelepanu pöörama juba sellele, et ajal, kui Euroopa Liit on kehtestanud sanktsioonid Kremli juhtkonna vastu, vaatamata sellele Ugis Magonise ametivend, Venemaa Raudtee juht Jakunin saabus tema 50-aastasele juubelile, mis sai vägagi pompoosselt peetud eelmine suvi Rundale lossis," rääkis Läti parlamendisaadik Veiko Spolitis Vikerraadio saates "Uudis+.

Lisaks Jakuninile saabus sünnipäevapidustustele terve rida teisigi Venemaa kõrgeid ametnikke. See tekitas Läti meedias palju tähelepanu, milline on Ugis Magonise perekond ja levima hakkasid erinevad kuulujutud, mis ei ole senini selgust saanud. Ajakirjanduses hakati kirjutama, et Jakunini tütar on Ugis Magonise naine.

"Praegu Ugis Magonis ise on vangis. Siin ajakirjandus üritab informatsiooni saada, kuid seda informatsiooni pole täiesti lahtist olemas," sõnas Spolitis.

Lätis on Spolitise sõnul juba mitu aastat olnud juttu selle üle, et Läti raudtee on justkui riik riigis ja seega ükskõik, mis inimene on raudtee eesotsas, ta monopoliseerib suhted Venemaaga. Seda tänu sellele, et riigiettevõtte rahavoog on niivõrd suur, et see võimaldab rahastada nii erinevaid spordiklubisid, spordiföderatsioone kui ka erakondi.

"Ja tänu sellele on Lätis jätkumas vähemalt väitlus selle üle, kuivõrd arukas on lasta nii julgeolekuteenistuste kui ka riigiettevõtete otsa inimesi kauemaks kui kümme aastat, sest siin on vähemalt paar juhtumit, kus eesotsas ametnikud on rohkem kui kümme aastat ja mis tekitavad selliseid korruptiivseid õhkkondi ja see tekitab ka julgeolekuriske Läti riigile," selgitas Spolitis.

Lisaks on olnud juttu sellest, millised on Magonise suhted endise oligarhi ja Läti transpordiministri Ainārs Šlesersiga, kelle abil ta üldse kümme aastat tagasi Läti raudtee etteotsa sai. Spolitise sõnul üritab Läti meedia praegu leida vastuseid kõikidele vastamata küsimustele Magonise kohta.

Eelmine reede teatas ka Läti julgeolekupolitsei, et kõrgema sordi informatsioonile ligipääs on Magoniselt eelmisest nädalast ära võetud.

Spolitis kinnitas, et kohe pärast seda, kui korruptsioonitõrje büroo ametnikud Ugis Magonise kinni pidasid, tuli avalikkuse ette ka informatsioon, et kogu asjasse on seotud ka Oleg Ossinovski. Paraku on see informatsioon siiani vaid selline, et oli justkui tehing kasutatud vedurite ostmise üle, kuid sellega ka kogu asi piirdub. Pigem pöörab Läti meedia tähelepanu sellele, et ajal, kui toimub Läti raudtee elektrifitseerimine, siis mis põhjusel tuleb osta kasutatud diiselvedureid, märkis Spolitis.

Spolitis kinnitas, et ilmselt näitab politsei uurimine lõpuks, mida tähendas kuulsusrikas öine tagaajamine ja luhtunud kinnipidamise katse tookord Läti piiril.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: