Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Purga, Kersna ja Alender: ärge eksperimenteerige oma laste peal

Yoko Alender ja Heidy Purga.
Yoko Alender ja Heidy Purga. Autor/allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Riigikogu liikmed Yoko Alender, Heidy Purga ja Liina Kersna kutsuvad lapsevanemaid üles usaldama Eesti meditsiinisüsteemi, sest omaalgatuslikud meditsiinilised katsetused laste peal võivad lõppeda pöördumatute tervisekahjustustega.

"Me kõik tahame oma lastele head. Ükski terve mõistusega lapsevanem ei soovi oma lapsele halba. Palun, ärge eksperimenteerige oma laste peal ainetega, mille puhul puuduvad igasugused uuringud nende raviomaduste kohta. Meist keegi ei tahaks ju, et meie laste peal tehakse inimkatseid," ütlesid Alender, Purga ja Kersna oma ühisavalduses.

Terviseamet hoiatas üleeile, et kloordioksiidi tarvitamine isegi väikestes kogustes võib põhjustada tervisekahjustusi. Ameti sõnul on tegemist enamasti tööstuses ja desinfitseerimisvahendina kasutatava ainega, mille tarvitamine on ohtlik ja võib põhjustada pöördumatuid tervisekahjustusi.

Yoko Alender, Heidy Purga ja Liina Kersna panevad lapsevanematele südamele, et juhul kui te teate last, kes on kloordioksiidi või nn MMS-i tarvitanud, läheks esimesel võimalusel perearsti juurde kontrolli. Kui aga ainet tarvitanud laps oksendab või kurdab kõhuvalu, peaks viivitamatult arsti poole pöörduma.

"Me kõik tahame, et meie lapsed oleksid terved ja rõõmsad. Hoolitseme selle eest, et nende toidulaud oleks tervislik ja mitmekesine, et nad saaksid piisavalt liikuda ning kiidame neid ka väikeste hästi tehtud asjade eest, et nad kunagi ei unustaks, kui kallid nad meile on. Siis on meie lapsed terved ja õnnelikud," soovitasid Alender, Kersna ja Purga ning lisasid, et tervise murede korral tasub kindlasti pöörduda perearsti või apteekri poole. Kiiret abi saab ka perearsti nõuandetelefonilt 1220 või tasulisest lastearsti nõuandetelefonilt 1599.

Terviseameti sõnul on kinnises Facebooki kommuunis ravimise eesmärgil soovitatav naatriumklorit (NaClO2) tugev oksüdeerija, mis muundatakse happelistes tingimustes kloordioksiidiks. Terviseameti mürgistusteabekeskuse kliinilise konsultandi Raido Paasma sõnul puuduvad selle aine toime kohta inimese tervisele igasugused teaduslikud uuringud ja seetõttu teevad selle tarvitajad inimkatseid.

"Juhul kui ainet on tarvitatud ja on tekkinud esmased mürgistusnähud, milleks on oksendamine ja kõhuvalu, tuleb aine edasine tarvitamine koheselt lõpetada," ütles Paasma. Kui oksendamine või kõhuvalu ei möödu, tuleks pöörduda arsti poole ja anda kindlasti teada, et on tarvitatud kloordioksiidi või nn MMS-i.

Mürgistuste kahtluse või mürgistuste korral on võimalik infot ja nõu küsida terviseameti mürgituseinfoliinilt 16 662, kuhu helistamine on anonüümne, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: