Märt Põlluveer: arst peab valima ameti ja alternatiivmeditsiini vahel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Naatriumkloriiti pulber.
Naatriumkloriiti pulber. Autor/allikas: ERR

Erakorralise meditsiini arst Märt Põlluveer rääkis "Vikerhommikus", et valikuvabadus tegeleda alternatiivmeditsiiniga peab igaühele jääma, kuid sel juhul ei tohi seda teha arst, eksitades oma ametinimetuse ja valge kitliga inimesi.

Viimastel nädalatel lahvatanud nn MMS-i skandaali lainetuses kirjutas Põlluveer eilses Eesti Päevalehes, et alternatiivmeditsiini propageerijaid on arstkonna sees olnud ka varem ning MMS on vaid üks osa probleemist.

"Minu jaoks on küsimus siin valikutes. Kui inimene soovib tegeleda nn alternatiivmeditsiiniga, siis see vabadus tuleb inimesele jätta. Millegi ära keelamist ma ei poolda - kaugel sellest. Aga inimene, kui see inimene on arst, siis ta peab tegema mingisuguse valiku. Et kui ta on alternatiivmeditsiini spetsialist ja homöopaat, siis olgu, aga mitte niimoodi, et ta teeb seda valges kitlis, paneb omale "doktor" nime ette ja siis räägib. Arstikutse hõlmab siiski teatud printsiipe ja üks neist on ka tõenduspõhise meditsiini järgmine," leidis Põlluveer "Vikerhommikus".

"Ma ei arva, et Eesti arstid oleksid kitsa silmaringiga. Vastupidi, meditsiin sisaldab väga palju filosoofiat ja ma ei usu, et see asi nii hull on," märkis Põlluveer.

Loota sellele, et patsient teeb vahet, kes arstidest on pädev ja kes mitte, ei tasu, hoiatas Põlluveer. "Patsient ei saa ennast kaitsta. Ega vahetevahel arstid kipuvad unustama ja ei ole ka mina ise sellest patust puhas, et kui palju patsiendid arste usaldavad, andes oma elu ja tervise arsti kätte," lausus ta.

Põlluveeri hinnangul on arstkonna sees vaja selgelt välja öelda ja mõtestada, kes on Eesti arst. Teisalt tuleks tema arvates riikliku järelevalve raames uurida, mida mingites ettevõtetes tehakse ning teha selged auditid ja anda hinnang. "Ega teist teed ei ole. Loota, et patsient suudab nüüd arstist väitluses üle olla, on suhteliselt raske, sest ta lihtsalt ei ole eriala inimene, mitte et patsient oleks rumal - ärge saage valesti aru. Ma ei näe kolmandat teed," ütles Põlluveer.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: