Venelased on pensioniea tõstmise vastu, kuid valitsuse reservis on rublad otsakorral ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eakad inimesed
Eakad inimesed Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kuivõrd Venemaal kasvab töötus ja kärbitakse palku, ei kogune pensionifondi enam piisavalt raha pensionide väljamaksmiseks. Tekkinud tühimikku korvatakse valitsuse reservist, tänavu umbes triljoni rubla ulatuses. Selles valguses üles kerkinud arutelu pensioniea tõstmisest kütab aga üles emotsioone.

Küsimus pole mitte selles, et inimesed pole valmis kauem töötama - ka praegu käivad paljud pensionärid tööl edasi. Pensioni peetakse pigem palgalisaks kui võimaluseks nautida vaba aega, vahendab YLE.

Venemaal algab naiste pensioniiga 55-aastaselt, meestel viis aastat hiljem, 60-aastaselt. Pensioniraha tuleb tööandjatelt, kes tasuvad pensioniraha pensionifondi keerulise valemi alusel. Pensionifond peaks koguma raha ka tulevasteks aastateks, kuid praegu reserve ei kogune, sest töötasusid alandatakse ja töökohti koondatakse. Seetõttu peab valitsus katma oma reservist tänavu puuduva pensioniraha umbes triljoni rubla ehk 15 miljoni euro ulatuses.

Rahandusministri kinnitusel ei suuda riik praegust süsteemi enam üleval pidada, kus liialt väike hulk inimesi tasub pensioniraha ning see läheb käiku kohe, jätmata pensionifondidesse reserve tulevikuks. Sellega satuvad löögi alla praeguste töötajate tulevased pensionid.

Poliitilist otsust pensioniiga tõsta ei saa kiirkorras teha, kinnitab Venemaa föderatsiooninõukogu ehk ülemkoja spiiker Valentina Matvijenko. Tema hinnangul võiks pensioniiga hakata tõstma mõne kuu võrra aastas ja nii näiteks kümne aasta jooksul.

Küsimus on poliitiliselt tundlik ka seetõttu, et sellelt lõikaks poliitilist profiiti kommunistlik partei.

Pensioniea tõstmise küsimus on tänavu sügisel Venemaal palju kõneainet pälvinud. Ei peeta võimatuks, et seda on tehtud meelega - selleks, et tähelepanu Vene valitsuse muudelt kuluallikatelt eemale juhtida - näiteks on tohutuid kulutusi kaasa toonud nii Krimmi annekteerimine kui ka sõjategevus Süürias.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: