Videod, fotod ja kaart: Pariisi tulistamistes ja plahvatustes hukkunuid 128 – "Inimesed langesid nagu doominokivid" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1447453258000 | amCalendar}}

Prantsusmaa kuulutas riigis välja erakorralise olukorra ja sulges riigipiirid pärast seda, kui Pariisis toimusid reede õhtul tulistamised ja plahvatused, milles on ilmselt hukkunud üle 120 inimese.

Tegemist oli mitme samal ajal toimunud rünnakuga, milles kasutati nii pommivöösid kui ka tulirelvi. Rünnakud leidsid aset poole tunni sees ajavahemikus 21.20-21.50.

Suurem osa ohvritest hukkus populaarses Le Bataclani kontserdimajas, kus toimus ühe USA ansambli kontsert. Kontserdimaja saali mahub umbes 1000 inimest ja saal oli olnud täis, vahendasid Reuters jt. Inimeste vabastamiseks viidi läbi politseioperatsioon, mis käivitus pärast politseile laekunud infot, et ründajad on asunud inimesi hukkama. Operatsiooni käigus tapeti ka kolm ründajat. 

Rahvusstaadioni Stade de France lähedal kärgatanud kolm plahvatust lisaks kolmele terroristile kuigi palju ohvreid ei nõudnud. Staadionil toimus Prantsusmaa ja Saksamaa jalgpallimatš, mida oli vaatamas ka president François Hollande. President evakueeriti turvalisse kohta.

Küll aga oli ohvrite arv suur erinevates tulistamistes, mis leidsid aset neljas erinevas kohas lisaks eelmainitutele. Terroristid ründasid tänavatel ja restoranides viibinud inimesi. Pealtnägijate sõnul hüüdsid ründajad "Allāhu Akbar!" ("Jumal on suur!") ning põhjendasid oma tegusid Prantsusmaa sõjalise sekkumisega Süürias.

Terroristide täpne arv ei ole hetkel teada, küll aga on Prantsuse politsei andmetel surma saanud või tapetud kaheksa terroristi. Kolm neist õhkis ennast rahvusstaadioni lähistel, neli sai surma kontserdimajas ja üks linnatänavatel. Uudisteagentuur AP on teatanud politseiallikatele viidates, et ühe terroristi surnukeha juurest leiti Süüria pass.

François Hollande kuulutas televisiooni otse-eetris riigis välja eriolukorra, taastas piirikontrolli ja tõi Pariisi tänavatele 1500 sõjaväelast. Reutersi andmeil on lennujaamad siiski avatud ja rongid liiguvad.

TERRORIRÜNNAKUD PARIISIS
Kokku surnuid: 128
Haavatuid: 192, neist 79 kriitiliselt

Le Bataclan: pantvangistamine ja tulistamine
85 surnut
68 haavatut, neist 36 kriitiliselt

Rue de Charonne: tulistamine
19 surnut
17 haavatut, neist 12 kriitiliselt

Rue Bichat: tulistamine
13 surnut
22 haavatut, neist 10 kriitiliselt

Avenue de la République
5 surnut
16 haavatut, neist 8 kriitiliselt

Boulevarde Beaumarchais
1 surnu
7 haavatut, neist 3 kriitiliselt

Stade de France: 3 plahvatust (ilmselt pommivööd)
5 surnut
59 haavatut, neist 7 kriitiliselt

Allikas: Le Parisien

Pealtnägija: inimesed kukkusid nagu doominokivid

Raadio Europe 1 reporter Julien Pearce, kes oli rünnaku ajal Bataclani saalis, ütles, et üks relvastatud ründajatest oli väga noor. "Ma pöörasin ümber ja nägin ühte rünnaku korraldanud meestest. Ta oli väga noor, vaevu 20, ja kandis lühikest habet," kirjeldas Pearce.

Rünnaku hetkel esines kontserdisaalis USA ansambel Eagles of Death Metal. "Alguses ma arvasin, et see on kontserdi pürotehnika, kuid kui ma nägin ründajat hoidmas automaatrelva ning järgmisel momendil leeki püssitorust väljumas, siis mõistsin, et see ei ole nali," rääkis ajakirjanik.

Kui relvastatud mees tegi laskmisesse pausi, et relva laadida, hiilis Pearce lava kõrvalt kontserdisaali töötajate väljapääsu kaudu hoonest välja ning pääses ilma vigastusteta.

Teistel pealtnägijatel nii hästi ei läinud. 22-aastane kuller Toon sisenes kontserdimajja täpselt samal hetkel kui kolm ründajat avasid tule ja hakkasid kontserdisaalis olnud inimesi maha laskma.

"Inimesed langesid nagu doominokivid," kirjeldas Toon. Kulleri sõnul kandis üks ründajatest suurt mütsi. Samuti olid kõik relvastatud terroristid riietatud musta. Kuller põgenes Bataclani teatrist.

Allikas: Le Parisien, kaart: Google Maps

Vastutuse võttis Islamiriik

Pariisi linnavõimud on palunud inimestel jääda siseruumidesse. Laupäeval jäävad Pariisis ja selle ümbruses suletuks kõik koolid ja ülikoolid.

Vastutuse terrorilaine eest võttis Islamiriik.

USA president Barack Obamale teatati toimunust reedel ning ta avaldas Valge Maja pressiruumis kaastunnet ja ütles, et USA aitab "need terroristid kohtu ette tuua". Tema sõnul ei olnud see rünnak Prantsusmaa, vaid "inimsuse ja universaalsete väärtuste vastu, mida me jagame"..

Suurbritannia peaminister David Cameron ütles, et ta on vapustatud ja lubas teha kõik, mis võimalik,et anda abi.

Venemaa president Vladimir Putin väljendas seoses terroriaktidega Pariisis sügavat kaastunnet ja avaldas president Hollande'ile ja kogu Prantsusmaa rahvale toetust ja solidaarsust.

Newsru.com märkis, et terrorirünnakud Pariisis toimuvad täna Viinis eelseisvate Süüria kriisi lahendamise läbirääkimiste eel.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon mõistis "põlastusväärsed terrorirünnakud" hukka.

Reutersi lugu Bataclani kontserdisaalis toimunust. Video on inglise keeles.

Ajalehe Le Monde video Bataclani kontserdimajas toimunust. Hoiatus: osa sisust võib olla häiriv.


Images de la fusillade au Bataclan by lemondefr

Toimetaja: Heikki Aasaru, Allan Rajavee, Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: