PPA lennusalga uue lennuki peamine ülesanne hakkab olema merereostuse avastamine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Küllike Rooväli/Postimees/Scanpix

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) lennusalk saab õige pea uue lennuki, mille esmaseks ülesandeks on merereostuse avastamine. Ühtlasi täieneb politsei ja piirivalve laevastik.

Lennusalgal on praegu seitse õhusõidukit - kopterid on uuemad, kuid lennukid on juba üsna eakad, sest ehitatud 1980. aastate alguses ning vajavad juba tõsist remonti või uute vastu vahetamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Uue lennukiga me loodame saavutada suuremat õhuspüsimise aega ehk et me saaksime sündmuskohal kauem olla, et see oleks natukene kiirem, et jõuaksime sündmuskohale kiiremini ja me soov on saada ka natuke rohkem ja paremaid seadmeid peale," selgitas PPA lennusalga juht Kalmer Sütt.

Lennusalga lennukid käivad patrullimas neli korda nädalas ning sealt jälgitakse nii maismaa- kui ka merepiiri. Vajadusel teevad lennukid ka meditsiinilende ning aitavad haiged saarelt kiiresti mandrile.

Piirivalvel tuleb jälgida ka võimalikku reostuse teket ning aidata selle likvideerimisel. Uue lennuki ostu toetab ühtekuuluvusfond.

"Kuna ühtekuuluvusfondi vahendid, mida me kasutada saame, on eelkõige suunatud just reostustõrjele, siis me saame soetada nii laeva kui ka lennuki, eesmärgiga teostada merevalvet," rääkis siseminister Hanno Pevkur.

Lennukite ja kopterite ostmine pole sugugi odav. Sütt ütles, et kui oleks raha, võiks lennusalgal olla kolm baasi, kust oleks võimalik lennata välja ööpäevaringselt veerand tunni jooksul.

"Aga see läheb väga kalliks. Kui me saaksime ka Kuressaare baasis rohkem olla, siis see oleks juba päris korralik saavutus," sõnas ta.

Reostustõrjet tegev laev Kati ehitati 50 aastat tagasi ja kingiti 1990. aastatel Eesti piirivalvele. Nüüd vajab see laev väljavahetamist. Uue laeva puhul on oluline kiirus.

"Kui meil täna jääb piirivalvelaev Kati kiirus 12 sõlme juurde, siis uue laeva maksimaalne kiirus on ligi 25 sõlme. See tähendab seda, et me jõuame sündmuskohale 2 korda kiiremini," rääkis PPA laevastiku juhataja Edgar Peganov.

Millal uus lennuk Tallinna lennuväljale, lennusalga kopterite ja lennukite juurde jõiab, pole veel teada.

"Lennukil ja laeval on erinev hanketähtaeg, aga laeva pakkumisi ootame jaanuari lõpuks ja lennuki pakkumisi veebruari keskpaigaks ja siis on näha, millal tehased on valmis meile neid tarnima," ütles Pevkur.

Aasta jooksul peaksid aga nii uus lennuk kui ka laev kohale jõudma ning need maksavad 30 miljoni euro ringis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: