Karmo Tüür: raport Litvinenko mõrva kohta on haarav lugemine, kuid ei ütle midagi uut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti välispoliitika instituudi ekspert Karmo Tüür ütles, et eelmisel nädalal ilmunud raport endise vene luuraja Aleksandr Litvinenko mõrva kohta on küll põhjalik ja haarav lugemine, kuid midagi uut ja huvitavat see välja ei too.

"Kõik need faktid on varem ajakirjanduses olnud, aga nüüd, kuna lord Owen pani selle kaante vahele, siis on lihtsalt põhjust sellest rääkida. Lord Owen on kokku pannud uurimisraporti, kus ühest küljest päris veenvalt öeldakse, et "jah" selle taga oli moel või teisel Vladimir Putin, ja elupõline kohtunik on kirjutanud selle nii, et see tõepoolest mõjub veenvalt, et kohus jääks seda uskuma," rääkis Tüür ETV saates "Ringvaade".

Tüür selgitas, et raportis "tõestatakse", et Putinil oli nii motiiv, võimekus kui ka varasem kogemus selliseid asju teostada.

"Motiiv on väga lihtne - Litvinenko tegeles väga aktiivselt Putini kohta kompromiteerivate materjalide kogumisega, alates sellest, et ta oli seotud Peterburi linnavalitsuse aegadel rahapesuga, narkokaubandusega, maade illegaalse kokkuostuga jne, kuni laiemate süüdistusteni nagu sõjakuriteod Tšetšeenia sõdade ajal ja majade õhkulaskmine, mille najal tuli Putin võimule, kuni väga personaalsete, seksuaalsete varjunditega süüdistusteni. Üldiselt peetakse neid viimaseid isiklikke süüdistusi peamiseks, mis ajendas andma kas korraldust või heakskiitu," rääkis ekspert.

Tüüri sõnul ei muuda raport ilmselt Venemaa suhetes teiste riikidega otseselt midagi.

"Euroopa üldiselt, eriti Inglismaa on Venemaaga jahedates suhetes ja tõenäoliselt selle põhjal ei alustata ka mingit omaette uut kohtuprotsessi personaalselt Putini üle. Teoreetiliselt, hüpoteetiliselt, kui Putin peaks kunagi sattuma rahvusvahelise kriminaalkohtu alla, siis Litvinenko juhtum võib olla seal üks paljudest," kommenteeris ta.

Litvinenko mõrv eristus Tüüri sõnul teistest mõrvadest oma teatraalsuse astme poolest.

"Miks kasutati harukordset meetodit? See on teatraalne sõnumi saatmine ja mitte lihtsalt reeturile kui sellisele - eks neid ole enne olnud ja tuleb hiljemgi -, aga tegemist oli personaalselt, Putinit isiklikult solvanud inimesega ja selles kultuuriruumis, mis on väga sarnane kriminaalsele kultuuriruumile, kui ülem on saanud solvatud, siis ta peab väga näitlikult vastama," selgitas Tüür.

"Aga FSB ei lähe ka huupi, et valib suvalise radioaktiivse isotoobi. Süüdistuse kohaselt on polooniumit kasutatud varem ühe vangistatud Tšetšeenia väepealiku peal, kellele pakuti teed ning kellel hakkas 5 minuti pärast paha ja suri 2 nädala pärast samade sümptomitega," kirjeldas ta.

Polooniumi kasutamine on Tüüri sõnul üks tõenditest, et kogu loo taga pidi olema vähemalt FSB ülem, kui mitte Putin isiklikult.

"Aatomienergia ministeeriumis Venemaal on see aine täiesti olemas, aga selle aine üleandmine FSB-le ei saa toimuda lihtsalt FSB ülema korraldusega - selle taga pidi olema mõlema ülem," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: